Když se budete dopoledne procházet po Kőszegu, nejspíš usoudíte, že se vám o hodinu opožďují hodinky. Kostelní zvony se tu totiž každý den rozeznějí už v jedenáct hodin a pak ještě jednou v poledne.

Je to zvyk, který má připomínat slavný rok 1532, kdy zdejší obyvatelé pod vedením hejtmana Jurisicse dokázali velkou věc: ubránili se útočícím Turkům. Ti tudy pod vedením sultána Sulejmana táhli na Vídeň a cestou si jen tak mimochodem chtěli podmanit také Kőszeg. Nepodařilo se jim však dostat za masivní opevnění a po pětadvaceti dnech neúspěšného obléhání zase odtáhli. Poslední turečtí vojáci údajně město opustili právě v jedenáct hodin dopoledne, tak proto to vyzvánění.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.