Známý moskevský hotel Metropol byl prodán v aukci za 8,874 miliardy rublů (5,5 miliardy Kč). Novým majitelem hotelu, ve kterém pobývalo mnoho významných osob z politického i kulturního života, včetně například Vladimíra Iljiče Lenina nebo současného amerického prezidenta Baracka Obamy, se stal ruský hotelový řetězec Azimut, který měl hotel pronajatý od města.

Prodej hotelu je součástí privatizačního plánu vedení Moskvy. Vítězná cena byla o zhruba 100 milionů korun vyšší než vyvolávací, která začínala na 8,7 miliardy rublů.

Hotel byl postaven ve stylu secese, otevřený byl v roce 1901 a je největším dosud stojícím hotelem v Moskvě postaveným ještě před socialistickou revolucí v roce 1917. Má 362 pokojů, 72 apartmánů a dvě restaurace.

Vítěz aukce však podle města nezíská sbírku starožitného nábytku a obrazy, které by měly být umístěny v muzeu. Právě zařízení je jedním z důvodů, co přitahuje hosty. Například amerického zpěváka Michaela Jacksona prý při jeho pobytu v hotelu v roce 1993 natolik zaujala lampa s postavou medvěda, že se jí pokoušel neúspěšně koupit.

Moskva je atraktivním místem pro luxusní hotelové společnosti. Město trápí neustálý nedostatek hotelových pokojů a zdejší podnikatelská kultura zbožňuje okázalost, napsaly agentury AP a ANSA.

Na hotel Metropol vzpomínal i první československý prezident T.G. Masaryk v knize Karla Čapka "Hovory s TGM". V roce 1917, kdy na ulicích zuřila bolševická revoluce, Masaryk proklouznul neústupnému portýrovi do dveří Metropolu a přečkal v něm do doby, dokud se situace neuklidnila.

Související