Syrský konflikt poslední měsíce překvapuje svou brutalitou. Střelné zbraně ale nemusí být jediným prostředkem v boji proti režimu. Jako zbraň může posloužit i kreativita, satira a humor. "Režim si je dobře vědom moci umění," řekl stanici CNN syrský novinář Aram Tahan.

"Koneckonců, povstání minulý rok začalo tím, když policie zatkla školáky, jak sprejují protivládní graffiti na zdi školy ve městě Dará," dodává žurnalista. Pohledem režimu jsou podle Tahana fotoaparáty nebo kamery rovny jakékoliv jiné zbrani. Umění je zároveň prostředkem k překonání strachu z režimu.

Občas ovšem, když je umělec moc slyšet, začíná pro něj být jeho práce nebezpečná. Někdy i smrtelně. Ibrahím Kašúš, hasič a občasný básník ze syrské provincie Hamá, napsal populární píseň namířenou proti Asadovi.

Píseň, která se stala šlágrem, hromadně zpívali i demonstranti při masových protestech. Loni v červnu byl Kašúš nalezen s proříznutým hrdlem v řece.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.