Bývalá ukrajinská premiérka a současná vůdkyně opozice Julija Tymošenková zůstane i nadále ve vězení. Kasační soud ve středu zamítl její stížnost ohledně sedmiletého trestu, který dostala loni v říjnu kvůli překročení pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu. Evropská unie Kyjevu vzkázala, že ji rozhodnutí soudu "hluboce zklamalo".

"Soudci došli k závěru, že stížnosti nemůže být vyhověno," uvedl jeden z nich podle agentur. Dodal, že soudy už dříve "rozhodly v otázce viny Tymošenkové správně". Délka trestu prý odpovídá závažnosti činu, jakého se politička dopustila.

Tymošenková se soudního stání neúčastnila, protože kvůli dlouhodobým problémům s páteří leží od května v nemocnici v Charkově. Přišla k němu ale její dcera Jevhenija, která se snaží za svou matku bojovat i v zahraničí, a někdejší ministr zahraničí Arsenij Jaceňuk, jeden z lídrů ukrajinské opozice.

Proces s Tymošenkovou vedl ke zhoršení vztahů Ukrajiny se Západem. Evropská unie i Spojené státy tvrdí, že byl politicky motivovaný a že současný prezident Viktor Janukovyč a jeho lidé využili justici k tomu, aby se zbavili své hlavní rivalky. To, že by kasační soud stížnost Tymošenkové uznal, bylo velmi nepravděpodobné už vzhledem k tomu, že Ukrajinu čekají za dva měsíce parlamentní volby, napsala agentura Reuters.

Evropskou unii zklamalo, že následkem rozsudku se klíčové postavy opozice nemohou účastnit voleb. Podle mluvčího ministryně zahraničí EU Catherine Astonové proces s Tymošenkovou "neodpovídal mezinárodním standardům spravedlnosti, transparentnosti a nezávislosti".

Podle loňského rozsudku Tymošenková coby premiérka překročila svoje pravomoci, když v roce 2009 podepsala údajně nevýhodnou smlouvu na dovoz ruského plynu. Žaloba tvrdila, že následky kontraktu jsou takové, že dodnes zatěžují ukrajinský státní rozpočet. Obvinění, že porušila státní zájem, Tymošenková popírá.

Obhájci míří do Štrasburku

Právníci Tymošenkové už dříve oznámili, že pokud kasační soud stížnost bývalé premiérky odmítne, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Jediným důvodem zadržovat ji je snaha vyřadit ji z politického života na Ukrajině a zabránit jí, aby kandidovala v parlamentních volbách," tvrdí hlavní obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko.

Před soudní budovou v Kyjevě se podle ukrajinské agentury Unian sešly asi dvě stovky stoupenců Tymošenkové s ukrajinskými vlajkami a fotkami vězněné političky. Skandovali "Svobodu Juliji!"

Ukrajinská prokuratura Tymošenkovou stíhá také za údajné defraudace a daňové úniky z 90. let, kdy stála v čele společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Kvůli své podnikatelské minulosti si Tymošenková vysloužila přezdívku "plynařské princezny". Mnoho Ukrajinců ji považuje za zlodějku.