Od roku 1922 a nalezení Tutanchamonovy hrobky je to v Údolí králů poprvé, co byli archeologové rychlejší než vykradači hrobů.

Tým vedený badatelkou Susanne Bickel v Egyptě objevil doposud neotevřenou hrobku, v níž téměř tři tisíce let pokojně odpočívá Nehmes-Bastet, zpěvačka z vyšších vrstev egyptské společnosti. Svůj nález archeoložka oznámila již v lednu, teprve nyní jej však v časopisu Archaeology důkladně popsala.

Znovu se tak potvrzuje, že navzdory skepsi badatelů je v Údolí králů stále co odkrývat. Když tu v roce 1817 otevřel poslední z tehdy známých hrobek Giovanni Belzoni, byl přesvědčen, že tím archeologické práce v údolí končí. Totéž si ale o století později myslel Theodore M. Davis, chvíli předtím, než byla slavně nalezena hrobka faraóna Tutanchamona.

"V případě Nehmes-Bastet jde o první známou hrobku ženy, která nepatřila ke královské rodině," uvedl Mansúr Burajk z luxorského ministerstva pro starožitnosti.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.