Letos se česká ekonomika do plusu nedostane. Podle vládní makroekonomické prognózy by měl hrubý domácí produkt za celý rok klesnout o 0,5 procenta.

Původně vláda počítala s mírným růstem o 0,2 procenta. HDP přitom již klesl ve třech čtvrtletích za sebou.

V podmínkách nevyřešené dluhové krize eurozóny lze předpokládat, že se ekonomická stagnace víceméně protáhne až do roku 2013," píše se ve zprávě, kterou ve středu projednala vláda.

Přesto ve své predikci vláda očekává, že by tuzemská ekonomika měla příští rok o jedno procento růst. Táhnout by ji měl především zahraniční obchod. Od roku 2014 by měly hospodářství zvednout i domácí výdaje.

 

Nyní spočívá hrozba hlavně v dalším vývoji v eurozóně. Vyostření dluhové krize by mohlo vést k šíření nákazy do celé Evropské unie včetně Česka.

Krize by tak kvůli úvěrům pro evropské záchranné fondy mohla podle vládní predikce zasáhnout i věřitelské země.

"Možnost, že k eskalaci krize dříve či později dojde, je proto zcela reálná. ČR má při zhruba obdobné intenzitě fiskální konsolidace oproti sousedním zemím znatelně horší makroekonomické výsledky. To ukazuje na vnitřní rizika v české ekonomice," píše se v aktuální makroekonomické predikci.

Vláda přitom přiznává, že pravděpodobnost černých scénářů roste: "Rizika spjata s vývojem vnějšího okolí ekonomiky vnímáme jako intenzivnější."

Lidí bez práce bude víc

Hlavní domácí riziko spočívá v tom, důvěra spotřebitelů i podnikatelů v další ekonomický vývoj dál klesá. "Nízká úroveň důvěry vede k opatrnějším mikroekonomickým rozhodnutím a je pravděpodobně jednou z příčin zaostávání dynamiky české ekonomiky," vystvěluje zpráva. Vláda čeká, že spotřeba domácností dál poklesne o 2,2 procenta, původně čekala slabý růst o 0,4 procenta.

"Nezaměstnanost by z loňských 6,7 procenta měla letos vzrůst na 7 procent, k dalšímu mírnému nárůstu míry nezaměstnanosti by mělo dojít i v roce 2013," stojí ve zprávě.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru