Íránské ženy nově nemohou studovat na téměř osmdesáti vysokoškolských oborech. Třicet šest státních univerzit napříč Íránem odepřelo ženám přístup na celkem 77 akademických programů. Většina oborů, které jsou nově uznané jako nevhodné pro ženy, je v oblasti strojírenství.

Zákaz se týká ale i oblasti přírodních věd a umění. Dále i účetnictví, vzdělávání, restaurace historických budov nebo chemie. Výhradně pro muže zůstane přístupné i téměř celé odvětví související s ropou. Do nynějška byly všechny programy rovnocenně otevřené pro obě pohlaví.

„Některé obory nejsou příliš vhodné pro ženskou povahu jako například technika zemědělských strojů nebo hornictví částečně proto, že je s nimi spojená těžká práce,“ vysvětlil pro server Rooz online Seyed Abolfazl Hassani, íránský ministerský úředník, který se zabývá vzděláváním.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.