Po úspěšném roce 2010 přišlo pro největšího českého obchodníka se zbraněmi Omnipol vystřízlivění. Loni mu klesly tržby meziročně na desetinu, zhruba na 455 milionů korun. V roce 2010 přitom Omnipol utržil 4,86 miliardy.

Pro firmu byl ale rok 2010 rekordní. Tržby se jí předloni meziročně téměř zšestinásobily hlavně díky problematické zakázce na dovoz čtyř španělských transportních letounů CASA C-295 pro českou armádu.

Společnosti Omnipol klesl loni podle účetních výkazů také čistý zisk, a to z 23,5 milionu korun v roce 2010 na 20 milionů. Předseda představenstva Omnipolu Michal Hon ve výroční zprávě uvádí, že obchod s vojenským materiálem i v loňském roce negativně poznamenala hospodářská krize.

"V podstatě nepřetržitě jsme svědky úpadku množství firem, které pracují v podobném segmentu trhu jako my. I dobře připravené a z velké většiny řádně realizované obchodní případy nedopadly vždy podle přání účastníků obchodů," tvrdí Hon.

Obchodování s vojenským materiálem komplikoval loni podle něj také velmi přísný postup českých úřadů při udělování vývozních povolení do některých zemí severní Afriky a Blízkého východu, v nichž propukly protivládní nepokoje. Zatímco firmy z jiných států Evropské unie do těchto teritorií vojenský materiál podle Hona exportovaly, české úřady byly přísnější a tuzemským firmám povolení nevydaly.

"Jde například o Libyi, kde my jsme vyhlášené embargo striktně dodržovali, ne tak ale vývozci z Francie, Německa či Itálie," říká Hon. Zahraniční firmy podle něj obdobná omezení často nerespektovaly také v případě Egypta, Jemenu, Iráku, Sýrie a dalších zemí.

Z vývozu inkasovala loni společnost Omnipol okolo 217 milionů korun a na dovozu utržila 207 milionů. Na tuzemský trh pak připadlo jen okolo 28 milionů korun. Hlavní část exportu firmy směřovala loni do Afriky, na kterou připadly tržby za bezmála 120 milionů korun.

"Velmi nadějně se rozvíjejí naše aktivity v rovníkové Africe. Dále se rozvíjí spolupráce se státy severní Afriky a po delší době jsme opět uzavírali kontrakty v zemích jihovýchodní Asie," říká Hon.

Omnipol realizoval loni také několik projektů v civilním sektoru. Například do Ruska dodal technologie pro tamní pivovary a na ruský trh hodlá vyvážet i obráběcí či tvářecí stroje. V Česku pak Omnipol financoval některé projekty bioplynových stanic a fotovoltaických elektráren, jejichž produkce je dotována.

Firma loni také koupila pardubickou společnost ERA, která vyrábí pasivní radiolokátory a další radarovou techniku.

Vývoz zbraní a vojenského materiálu z Česka do celého světa loni celkově klesal. Zatímco v roce 2010 vystoupal na rekordní hodnotu 217 milionů eur (podle současného kurzu zhruba 5,4 miliardy korun), loni se propadl na 183,4 milionu eur (zhruba 4,6 miliardy korun).

Klesl i dovoz zbraní. Zatímco v roce 2010 se do Česka dovezl vojenský materiál a zbraně podle aktuálního kurzu za 9,6 miliardy korun, loni se objem importu snížil zhruba na 6,1 miliardy.

Omnipol vznikl v roce 1934 jako mezinárodní síť obchodních zastoupení Škody Plzeň. Po druhé světové válce byla firma podnikem zahraničního obchodu, který byl přímo řízen resortním ministerstvem. Do roku 1989 byl Omnipol monopolním vývozcem a dovozcem letecké a vojenské techniky. V roce 1991 se podnik transformoval a následně byl částečně privatizován. Dnes jsou majoritními vlastníky Omnipolu podnikatelé Martin a Petr Hávovi.


Výsledky Omnipolu

4,4 MILIARDY KORUN

O tolik klesly loni meziročně tržby Omnipolu na 455 milionů korun. Snížil se také zisk - z 23,5 na 20 milionů korun.

Rekordní rok 2010

V předminulém roce utržil Omnipol 4,86 miliardy korun. Firma za to vděčila hlavně dovozu problémových španělských letadel CASA pro českou armádu.

Embarga na vývoz zbraní

Na loňské hospodaření firmy měla negativní dopad i vývozní omezení na zbraně pro země severní Afriky a Blízkého východu, kde propukly protivládní nepokoje.

Sluneční elektrárny i bioplyn

Firma v minulých letech investovala i do obnovitelných zdrojů energie - financovala například projekty bioplynových stanic či fotovoltaických elektráren.