Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Děbolín u Jindřichova Hradce je na první pohled malebná jihočeská vesnička. Jenže ve skutečnosti je to jedno z ohnisek začínající vzpoury slušných českých byznysmenů. Spolumajitel zdejší stavební firmy Isosklo, čtyřiačtyřicetiletý Hynek Mácha, totiž na rozdíl od některých podnikatelů nenakupuje pračku do domácnosti "na firmu" a "neoptimalizuje" daně.

Přispěl také skoro čtvrtmilionem korun protikorupčnímu fondu pražského miliardáře Karla Janečka. "Cítím potřebu podpořit člověka, který vytáhl do boje proti zdejší prohnilosti," říká Mácha pro týdeník Ekonom (viz rozhovor).

Na poměry tohoto poklidného regionu je to revoluce. Byť zatím ještě Hynek Mácha a stovky dalších českých podnikatelů, naštvaných na rozbujelou korupci a špatné fungování státu, preferují pokojné řešení. Zakládají iniciativy, podepisují petice, jdou jako miliardář Andrej Babiš do voleb. Už dnes se dá ale s jistou nadsázkou říci, že značná část českých podnikatelů je ve stavu jakési občanské neposlušnosti.

Na revoluční barikádě

Například majitel IT společnosti Unicorn Vladimír Kovář, člen protikorupčního sdružení "Podnikáme bez korupce", se rozhodl ovlivnit nejvyšší patro politiky. Stal se hlavním sponzorem prezidentského kandidáta Vladimíra Dlouhého. Podnikatel Pavel Kořán, majitel pražské firmy LaO, která se zabývá laserovými systémy a optomechanikou, by zase rád spojil všechny existující iniciativy občanů a podnikatelů, jako jsou "Vraťte nám stát" nebo "Vyměňte politiky" do jedné silné politické strany.

Nespokojení podnikatelé si uvědomují svoji moc a přecházejí do útoku. Poté, co loni zakladatel Nadačního fondu proti korupci a majitel firmy Algorithmic Trading Karel Janeček v protivládním duchu finančně ocenil oznamovatele korupce v resortu životního prostředí Libora Michálka a rozjel bitvu kvůli nepravostem v pražském Dopravním podniku, se zaktivizoval i dopravní boss Radim Jančura.

 

V lednu vyzval k demisi ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka kvůli údajně vyhozeným dvěma miliardám korun za nový systém výplaty sociálních dávek. V dubnu pak označil ministra financí Miroslava Kalouska za "nejbohatšího člověka v zemi" a obvinil ho z krádeže miliard korun. Ministr sice reagoval trestním oznámením na Jančuru, avšak šéf dopravní společnosti Student Agency se vzápětí pustil do jihomoravského hejtmana Michala Haška. Nařkl ho, že má dostat úplatek 40 milionů korun od výrobce vlaků, které mají na jižní Moravě nasadit České dráhy.

"Není to práskání, je to podnět. Tohle je revoluční doba, a dokud se nezbavíme největších průšvihů, je jakýkoli podnět morálně povinný a povolený. Mám pocit, že se teď opravdu bortí zdejší pořádky," vysvětluje Jančura týdeníku Ekonom své počínání. I Hašek ovšem nařčení ostře odmítl.

Skutečnost, že podnikatelé mají důvod připadat si jako na barikádě, potvrzují i mnozí sociologové. "Nespokojenost občanů i podnikatelů skutečně roste a nabývá rozmanitých forem," říká Jan Herzmann, šéf společnosti pro výzkum trhu Factum Invenio. "Považuji to za vážné signály velké systémové nespokojenosti, která je umocněná sociálními problémy vyvolanými globální recesí. Zatím se prosazují, zdá se, ty formy, které patří do výbavy parlamentní demokracie: vykroužkování neoblíbených kandidátů, hlasování pro nové politické strany nebo manifestace a politické stávky. Ovšem více než třetina občanů si přeje změnu socioekonomického systému, a to je vážné varování," dodává.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 16. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související