Řidič nasedá do auta a místo otáčení klíčků a startování se jen na vteřinu podívá vzhůru ke stínítku.

„Identifikace proběhla úspěšně. Přejeme vám šťastnou cestu,“ říká auto a rovnou startuje. Z řidičovy duhovky totiž pomocí speciálního zařízení pozná, kdo si sedl za volant a zda má oprávnění řídit.

Takhle dokonale prozatím žádné auto nefunguje, technologie rozpoznávání identity pomocí oční duhovky už se ale v Česku začala testovat. Zkouší ji ryze česká firma Devcom a testování je součástí mezinárodního výzkumného projektu Eureka, do kterého se zapojily například i firmy z Litvy nebo z Jižní Koreje.

„Korejci nám dodali technologii a na nás je, abychom ji otestovali v praxi. Udělali jsme již stovky testů s několika desítkami různých lidí a jejich duhovkami,“ říká šéf Devcomu Luboš Jelínek a ukazuje přitom nenápadné černé zařízení, které duhovku lidského oka snímá.

„Duhovka je nejspolehlivější metoda identifikace. Je zcela unikátní pro každé oko a rozpoznání podle duhovky je ještě přesnější než například z otisků prstů,“ ubezpečuje Jelínek.

 


Princip je jednoduchý: člověk přiloží oko ke speciálnímu snímači, který může být umístěn v autě nebo například u vstupu do domu či na koupaliště. Snímač naskenuje duhovku a pomocí speciálního algoritmu vyhodnotí její specifika.

 

Pak data putují do hardwaru, kde se uloží a spojí s identitou člověka. „Od té doby počítač ví, že tato duhovka patří jedině tomuto člověku. Takových uživatelů může být v počítači uloženo i několik tisíc,“ dodává Jelínek.

Zájem má Škoda i Sherlock

Využití rozpoznávání podle biometrie duhovky oka by se mohlo využívat prakticky všude, kde je potřeba spolehlivě identifikovat člověka. Například při vstupu do různých institucí nebo firem a sportovišť, nebo právě třeba v automobilovém průmyslu jako identifikace řidiče.

„Během testování jsme došli k názoru, že právě do aut by se tahle identifikace hodila nejvíc. Do auta totiž řidič nasedá často a grif, který je potřeba udělat, aby čtečka oko správně rozpoznala, si tak člověk snadno osvojí,“ vysvětluje Jelínek a dodává, že o technologii čtení duhovky už se zajímá například Škoda Auto nebo výrobce zabezpečení do aut Sherlock.

Výhodou technologie podle Jelínka je, že na rozdíl například od snímání otisků prstů, které se kvůli pocení nemusí podařit, u duhovky vůbec nezáleží na tom, v jakém je člověk momentálně stavu nebo rozpoložení.

„Horko nebo zima, to je při snímání jedno. Nevadí ani šero nebo odlesky v očích, a dokonce ani brýle. Technologie duhovku stejně nasnímá,“ dodává Jelínek.

Na koupaliště ne

Nevýhodou biometrického rozpoznávání oka ovšem je, že snímání se nemusí vždy podařit. Aby technologie oko správně načetla, je nutné osvojit si specifický pohyb a nastavení hlavy, když člověk oko ke čtečce přikládá.

„Právě proto bychom nedoporučili používat snímání duhovky na místech, kam se člověk vypraví jen jednou za čas a grif si neosvojí. Kdyby tohle snímání bylo například u vstupu do bazénu nebo na letišti, tak u vchodu člověk stráví půl hodiny, než se mu oko načte,“ upozorňuje Jelínek.

Česká firma nyní testování ukončila a závěry poslala zpět výrobcům hardwaru do Koreje. Ti zváží jeho další vylepšení.