Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Olympiáda v Londýně měla na ekonomiku opačný efekt, než jaký si Britové slibovali. Přesná čísla o počtu turistů či tržbách obchodů v Londýně za letní měsíce sice budou známa až v září, ale už nyní některé průzkumy ukazují, že hry byznys ovlivnily buď negativně, anebo alespoň nesplnily očekávání obchodníků.

 

Nejvíce si od her slibovali podnikatelé v turistickém ruchu. Ten ale letos v létě nejen v Londýně, ale v celé Británii naopak poklesl. Společnost BAA, která v Anglii a Skotsku provozuje pět letišť včetně londýnského Heathrow, podle agentury Reuters hlásí za červenec propad počtu pasažérů o 4,1 procenta. Jen Heathrow odbavilo v prvním prázdninovém měsíci 6,6 milionu lidí, což je oproti stejnému období v loňském roce o 4,4 procenta méně. "Hlavní vinu na propadu má druhá polovina měsíce a je velmi pravděpodobné, že se na tom podepsala olympiáda. Britští pasažéři kvůli ní zůstali doma a ti zahraniční raději cestování odložili na dobu po skončení her," konstatuje šéf BAA Colin Mathews.

Průzkum asociace UKinbound, největší organizace sdružující podnikatele z cestovního ruchu včetně hoteliérů nebo cestovních kanceláří, potvrzuje, že očekávání od her byla značně přehnaná. Devět z deseti firem z oboru totiž podle něho zaznamenalo horší výsledky oproti loňskému létu. Pokles počtu jejich zákazníků se v průběhu olympiády pohyboval mezi 10 až 30 procenty. "Mnoho lidí se jednoduše obávalo, že v Londýně bude v tomto období příliš draho," vysvětluje šéfka asociace Mary Ranceová.

Do britské metropole sice kvůli sportu zavítalo přes 100 tisíc zahraničních turistů. Ti ale podle provozovatelů restaurací nebo obchodů utráceli za stravování či nákupy méně než typičtí návštěvníci Londýna. Výzkumná společnost Experian odhaduje, že například ve východním Londýně poklesl během her počet nakupujících oproti loňsku až o devět procent. Sportovní fanoušci navíc nenavštěvovali jindy oblíbené turistické atrakce, jako jsou muzea nebo divadla. Například divadla ve West Endu podle šéfa společnosti Nimax Theatres Nicka Burnse oproti loňsku zaznamenala propad prodejů vstupenek o třetinu. Podobně se snížily tržby muzeí.

Někteří obchodníci dávají za tento stav vinu hoteliérům. Ti totiž během her zdražili ubytování často o více než třetinu, a tím odradili od návštěvy Londýna. "Je to katastrofa. Naše tržby oproti loňsku klesly o polovinu. Mohou za to hotely," stěžuje si stanici BBC majitel obchodu se suvenýry v centru Londýna. Nízký zájem nakonec donutil zlevnit i samotné hoteliéry. Turisty se už ale nalákat nepodařilo.

Jeremy Hunt - britský ministr pro sport, média a kulturu - zůstává ale optimistický. "Každopádně doufáme, že olympiáda skončí s čistým ziskem, ale zda tomu tak skutečně bude, nevíme," zhodnotil vliv her na ekonomiku. Politici zdůrazňují vliv olympiády na cestovní ruch a reputaci Londýna z dlouhodobé perspektivy a slibují příliv 4,5 milionu turistů během následujících čtyř let.

Kdo nakonec vydělá?

Z olympiády zatím teoreticky nejvíce profitovala severovýchodní část Londýna, původní brownfield a zanedbaná čtvrť, která se stala domovem Olympijského parku. Je ale otázkou, zdali se zregenerovaná oblast stane skutečně životaschopnou součástí okolních čtvrtí, které jsou velmi problémové.

Například přilehlá čtvrt Newham trpí vysokou mírou nezaměstnanosti a kriminality. Její obyvatelé mají v rámci Londýna druhé nejnižší příjmy hned za sousedící čtvrtí Tower Hamlets. Newham má 308 tisíc obyvatel a je jednou z nejhustěji obydlených částí Londýna. Podle loňského sčítání obyvatelstva zde připadá 301 lidí na 100 bytů, to je o 50 procent více než v luxusních čtvrtích.

Nedostatek dostupného bydlení je obecně jedním z nejpalčivějších problémů britské metropole. Loni se v Británii postavilo nejméně nových bytů za posledních 90 let (samozřejmě nepočítá-li se období 2. světové války). Podle Institutu pro bydlení se více než milion lidí potýká s dluhy na nájemném či jsou bezdomovci. Londýnská nevládní organizace Shelter zase odhaduje, že loni si na nájem či splácení hypotéky půjčilo sedm milionů lidí. Londýn je totiž, co se nemovitostí týče, druhým nejdražším městem světa hned za Hongkongem.

Olympijská vesnice, která se v roce 2013 otevře budoucím obyvatelům, by mohla tento problém částečně řešit. Objekt bude totiž přeměněn celkově na 2818 bytů. Téměř polovina z nich by měla spadat do kategorie dostupného bydlení pro nízkopříjmové skupiny. Čekací listiny ale překypují zájemci. Navíc se jedná jen o poměrně malou nabídku; stavba olympijského stadionu si totiž vyžádala demolici 1150 bytů.

Zatím ale kvůli olympiádě ceny bytů rostly. Snad se ale nakonec očekávání britských politiků naplní. Olympiáda zatím přišla na devět miliard liber, konečný účet však může být ještě vyšší. Není proto divu, že většina Britů si přeje, aby tu po odjezdu sportovců a fanoušků něco dlouhodobějšího zanechala.

Klára Janicki
spolupracovnice redakce

Jan Němec

"Vylidněný" Londýn. Poutač na olympijskou snídani před restaurací na londýnském St Christoper's Place žádného hosta nepřilákal. Hry do Londýna navzdory očekávání více turistů nepřivedly, naopak jich během olympiády ubylo. Foto: Bloomberg

Související