Ústavní soud odmítl stížnost Oblastní nemocnice Trutnov ve sporu s rodiči dítěte, které v roce 2007 zemřelo při porodu. Podle pravomocného rozsudku má nemocnice zaplatit rodičům 480 000 korun jako náhradu škody. Stížnost zdravotnického zařízení označili ústavní soudci za zjevně neopodstatněnou.

Dítě zemřelo krátce po porodu na následky nedostatku kyslíku. Soudy v Trutnově a Hradci Králové dospěly k závěru, že zdravotníci nedostatečně monitorovali plod. Ústavní soud nenašel důvod k zásahu, stejně jako počátkem letošního roku Nejvyšší soud.

"Obecné soudy v souladu se zásadou nezávislosti soudní moci zaujaly právní názor, který má oporu ve skutkovém stavu," stojí v usnesení Ústavního soudu.

Civilní žalobu na náhradu škody podali oba rodiče. Každému z nich Okresní soud v Trutnově přiznal 240 000 korun. Kvůli témuž porodu opakovaně stanul před trestním soudem senátor a lékař Pavel Trpák (ČSSD). Obžaloba mu původně vytýkala to, že nedostatečně sledoval těžký porod. Krajský soud v Hradci Králové jej ale loni v prosinci zprostil obžaloby.

Předtím okresní soud Trpákovi opakovaně uložil podmíněný trest. Krajský soud nakonec dospěl k závěru, že Trpák sice nepostupoval zcela správně, ale neprokázala se příčinná souvislost mezi jeho jednáním a smrtí novorozence.

Zanedbali prý monitorování plodu, rodičku údajně rušilo

Porod se uskutečnil kolem půlnoci na 18. května 2007. Soudy v civilním procesu o náhradu škody dospěly k závěru, že zdravotníci zanedbali monitorování plodu. Sondy přikládali jen krátkodobě - údajně kvůli tomu, že rodičku trvalé monitorování plodu rozrušovalo. Kvůli tomu nemohli včas reagovat na příznaky hrozícího nedostatku kyslíku.

V Trpákově trestní kauze znalci upozornili také na chyby ve zdravotní dokumentaci a na to, že lékaři nedostatečně sledovali srdeční odezvy plodu. Zároveň se ale shodli na tom, že porod koncem pánevním je vždy poměrně rizikový.

 

Soudy řeší takové případy často

Tuzemské soudy podobné případy řeší poměrně často. Hradecký krajský soud v roce 2009 rozhodl, že Semilská nemocnice má zaplatit odškodné 520 000 korun rodičům čtyřletého chlapce, který zemřel v nemocnici v roce 2006 při operaci nosních mandlí.

V minulosti musela platit velké odškodné také pražská Nemocnice Na Bulovce. Sestra v roce 2006 omylem podala dlouhodobě nemocné dívce smrtelnou dávku chloridu draselného. Nemocnice musela příbuzným zaplatit bezmála 2 miliony korun.

Zřejmě nejznámějším případem je záměna dětí v třebíčské porodnici v prosinci 2006. Zdravotnické zařízení  poškozeným rodinám zaplatilo odškodné dohromady více než 3 miliony korun.

 

Naopak v dubnu tohoto roku muž prohrál soud s královéhradeckou nemocnicí, když ji žaloval poté, co po rizikovém porodu zemřelo dítě i jeho žena.