V Turecku pokračuje intenzivní pátrání po opozičním poslanci, kterého v neděli unesli povstalci ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). Informují o tom místní média.

Incidentem se zabývá vláda v Ankaře i poslancova domovská strana. V zemi jde o první únos zákonodárce od roku 1984, kdy PKK začala vést ozbrojený boj s vládou.

Kurdští povstalci unesli dvaačtyřicetiletého Hüseyina Aygüna, člena opoziční Lidové republikánské strany (CHP), v provincii Tunceli ve východoturecké Anatolii. Přepadli jeho auto, které zastavilo u silničního zátarasu poblíž města Ovacik.

Právě u Ovaciku rebelové nejvíce operují, protože v oblasti, kde žije kurdská menšina, chtějí vyhlásit samostatný stát. Unesený poslanec je kurdské národnosti.

Podle tureckého ministra vnitra Idrise Naima Şahina je únos poslance plánovanou akcí. PKK podle něj chce na sebe upozornit těsně před výročím začátku kurdského povstání, které připadá na 15. srpna.

PKK svůj ozbrojený boj proti tureckému státu zahájila před téměř třiceti lety. Od té doby při násilnostech zahynulo na 45 tisíc lidí. Spojené státy a Evropská unie považují PKK za teroristickou organizaci.

Související