Evropská komise pečlivě sleduje způsob, jakým francouzské úřady likvidují tábořiště Romů, a chce zajistit respektování záruk proti svévolnému vyhošťování a diskriminačnímu jednání. Francouzským médiím to v pátek sdělila mluvčí komise.

"Představitelé komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové jsou v kontaktu s francouzskými úřady, aby se ujistili, že evropské předpisy jsou respektovány," uvedla mluvčí.

Agentura AFP citovala nejmenovaného představitele komise, podle něhož jde o "zkoušku nové francouzské vlády". "Komise si chce ověřit vůli Francie řídit se pravidly, které zavedla do svých zákonů," uvedl tento představitel.

Francouzská policie ve čtvrtek časně ráno vyklidila tábořiště asi 200 Romů poblíž města Lille na severu země. Zátah následuje po sérii obdobných akcí v Paříži a Lyonu. Kromě toho byli z Lyonu deportováni další rumunští Romové.

Redingová už před dvěma lety ostře kritizovala tehdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho za vypovídání Romů pocházejících především z Rumunska a Bulharska, tedy dalších členských zemí unie.

Francie nakonec pod hrozbou soudního řízení přijala záruky, které podle Redingové "chrání občany unie proti svévolnému vyhošťování a diskriminačnímu jednání".

Hygienické riziko

Nicméně nová socialistická vláda pokračuje v politice předcházejícího pravicového kabinetu. Ministr vnitra Manuel Valls dal příkaz prefektům, aby tábořiště likvidovali, pokud mají příkaz soudu, a aby usilovali o to, aby se Romové vraceli do svých zemí. Zásahy posledních dní hájil tím, že jsou legální a nezbytné kvůli tomu, že tábory jsou hygienickým rizikem.

Ve Francii žije asi 20 tisíc Romů. Řada vypovězených rumunských Romů se vrátila do Francie poté, co dostala od Francie podporu 300 eur při odjezdu ze země. Valls uvedl, že vláda přehodnotí politiku těchto podpor, stejně jako restrikce pro práci občanů Rumunska.