Vídeňský soud se bude muset znovu zabývat nárokem firmy Diag Human na tří česká umělecká díla, která loni zapůjčily galerie na výstavu v rakouské metropoli. Rozhodl o tom rakouský Nejvyšší soud.

Zrušil tak verdikt, kterým soudy zamítly návrh společnosti na exekuce dvou obrazů a plastiky patřících českému státu. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Rakušané loni nejprve uznali nárok společnosti na náhradu školy. Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda tak na nějakou dobu skončily ve vídeňském depozitním skladu. Soudy ale později rozhodly, že mají díla kvůli své kulturní hodnotě imunitu. Po několika měsících se tak vrátila zpět do českých galerií.

Diag Human se obrací na zahraniční soudy s návrhy na exekuci českého majetku kvůli sporu o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou.

"Rozhodnutí Okresního soudu ve Vídni bylo zrušeno a celé řízení prohlášeno za neplatné," uvedl předseda senátu Nejvyššího soudu Gerharda Prücknera.

Podle něj soud pouze zamítl exekuci majetku. Nezabýval se ale otázkou, zda je rozhodčí nález z roku 2008 vykonatelný. Právě o toto čtyři roky staré rozhodnutí se Diag Human opírá.

Arbitři tehdy uvedli, že společnost má nárok na odškodnění přes osm miliard korun. Podle zástupců státu však tento verdikt není pravomocný, protože se proti němu odvolali. Firma naopak tvrdí, že je konečný, protože stát při odvolávání nedodržel zákonný postup.

Ministerstvo se exekuce neobává

Podle ředitele právního odboru ministerstva zdravotnictví Davida Kotrise rozhodnutí Nejvyššího soudu neznamená, že by bylo v daném exekučním řízení možné nyní platně zabavovat majetek České republiky.

"Exekuce proti příslušným uměleckým předmětům byla zastavena již soudem prvního stupně a na tom se v souvislosti s rozhodnutím rakouského Nejvyššího soudu nic nemění," řekl serveru Kotris.

Diag Human se obrátila s nároky i na soudy ve Francii, Británii a dalších státech. Před nedávnem však stáhla návrh na exekuci českého majetku ve Spojených státech.