Sikhové, v jejichž chrámu v americkém Wisconsinu v neděli střílel bývalý voják a neonacista Wade Michael Page, mají svého hrdinu.

Je jím Sadwant Singh Kaleka, který útočníka napadl tupým obřadním nožem, a umožnil tak desítkám věřících, včetně dětí a žen, utéct do bezpečí. Page ho pak usmrtil dvěma kulkami.

"Váš otec je hrdina," řekli Kalekově synovi Amrdeepovi agenti FBI, objali ho a potřásli mu rukou. Informuje o tom britský deník Daily Telegraph.

Příbuzní pětašedesátiletého Kaleky tvrdí, že ho místní komunita považovala za zakladatele chrámu v Oak Creeku poblíž města Milwaukee, kde k incidentu došlo.

"Byl hrdinou každým coulem. Nemohl spočinout na lepším místě," okomentoval otcovu smrt Amrdeep.

Kaleka svým činen pozdržel Pagea dostatečně dlouho na to, aby se ženy, které zrovna připravovaly na odpoledne tradiční pokrm, schovaly do spižírny. Uprchnout před masakrem se podařilo i dětem, které se v přízemí účastnily nedělní výuky.

Page ale přesto kromě Kaleky zastřelil ještě dalších pět lidí, kteří se v neděli shromažďovali k ranní modlitbě. Čtyři oběti zahynuly vevnitř, dvě venku. Tam policie nakonec zastřelila i samotného Pagea.

Pagea propustili z armády kvůli opilosti

Vzhledem k tomu, že Page patřil mezi neonacisty, mohl mít podle amerických médií čin rasistické pozadí.

Podle tetování na Pageově těle a některých dalších indicií policie usuzuje, že útok byl aktem "vnitrostátního terorismu", tedy činem zosnovaným uvnitř USA. Střelec z Wisconsinu Wade Michael Page

Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním zřejmě bývalý voják neměl vazby na žádnou extremistickou skupinu. Page byl nicméně členem dvou neonacistických kapel End Apathy a Definite Hate. Kromě toho byl v minulosti souzen kvůli poškozování cizího majetku a několikrát zadržen při jízdě v opilosti.

Page v americké armádě působil od dubna 1992 do října 1998. Sloužil v jednotce, která měla na starost psychologické operace, a to nejprve na základně Fort Bliss v Texasu a později na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Z armády byl propuštěn bez poct kvůli opilosti ve službě.

Stejná zbraň jako při masakru na Batmanovi

Příslušníci sikhské komunity v místě incidentu jsou přesvědčeni, že střelba byla projevem náboženské nesnášenlivosti. Sikhy, kteří nosí na hlavě typické turbany a zdobí je plnovous, si v USA mnozí pletou s muslimy a častují je rasistickými nadávkami. Ve Spojených státech jich žije přes půl milionu.

Útok odsoudil indický premiér Manmóhan Singh, který je sám sikh, i prezident USA Barack Obama, podle něhož k podobným masovým vraždám dochází příliš často a měly by u všech Američanů vést k zamyšlení, jak snížit množství násilností páchaných střelnými zbraněmi.

Na úterní otázku, zda se bude snažit prosadit opatření zpřísňující držení zbraní, které je v USA garantováno ústavou, Obama neodpověděl konkrétně. Řekl jen, že chce spolu s ostatními hledat cesty k omezení násilí.

Page při svém nedělním útoku použil stejnou poloautomatickou pistoli Springfield 9mm jako James Holmes při masakru v kině v Coloradu před dvěma týdny.

Newyorská policie v reakci na tragickou událost zesílila ostrahu u sikhských chrámů ve městě. Jde o preventivní opatření, policisté nemají informace o konkrétních hrozbách.