Výrobě elektrické energie má v příštích desetiletích dominovat jádro, vychází z aktualizované státní energetické koncepce, kterou včera na tiskové konferenci představil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Do roku 2040 tak mají jaderné elektrárny v Česku vyrábět 55 procent veškeré elektrické energie. Kuba by zároveň rád časem uzavřel neúčinné uhelné elektrárny a hnědé uhlí nasměroval do tepláren.

Již několik týdnů před prezentací koncepce náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc pro Hospodářské noviny uvedl, že by postupem času odstavil neúčinné uhelné elektrárny a nechal pouze trojici těch nejúčinnějších.

Část koncepce se také věnuje prolomení limitů těžby, které podle Kuby nebude do roku 2035 potřeba dělat. "Do roku 2035 vystačí Česká republika s uhlím bez prolomení těžebních limitů," řekl ministr. Podle něj však bude nutné o limitech rozhodnout kolem roku 2020 a jasně stanovit, kam bude vytěžené uhlí směřovat.

Jako v předchozím návrhu koncepce i v současném by mělo jádro hrát stěžejní roli. V současnosti se jádro podílí na energetickém mixu země, kam se kromě výroby elektřiny počítá například i teplo, šestnácti procenty. Do necelých třiceti let by mělo vzrůst na 30 až 35 procent. Podíl tuhých paliv na energetickém mixu země by měl naopak klesnout ze současných 40 na 12 až 17 procent. Využití plynu vzroste z 18 procent na 20 až 25 procent.

Ministr Kuba během konference několikrát zopakoval, že cílem je poskytovat českým obyvatelům a podnikům stabilní elektřinu za přijatelnou cenu.

Omezovat by se měla také finanční podpora obnovitelných zdrojů energie po roce 2014. Preferovat se budou hlavně malé střešní zdroje a biomasa.

Ekologické hnutí Greenpeace s návrhem koncepce nesouhlasí, měla by prý mnohem víc stát na obnovitelných zdrojích. "Podle našich propočtů bychom se v budoucnu mohli obejít bez uhlí i bez jádra," uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.

Kuba chce dokument předložit vládě na konci srpna. Nyní míří do meziresortního připomínkového řízení.


30-35 %

má být podle aktualizované státní energetické koncepce v roce 2040 podíl jaderných elektráren na energetickém mixu. Nyní je to kolem 16 procent.

12-17 %

má být podle koncepce ve stejném roce podíl energie z tuhých paliv, tedy uhlí. V současné době je to 40 procent.

Související