Americký ministr financí Timothy Geithner se ve středu ocitl pod palbou zákonodárců za to, jak chabě reagoval na informace, které měl už před více než čtyřmi lety o manipulacích světových bank s mezibankovními úrokovými sazbami Libor. Geithner se v prvním slyšení na toto téma v Kongresu hájil tím, že prý hned zpočátku na manipulace se sazbami upozorňoval příslušné regulační orgány.

Jiná svědectví však jeho podání odporují a hovoří spíše o tom, že státní orgány nad tím, co je dnes velký skandál, tehdy jen mávaly rukou.

Geithner ve výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů tvrdil, že se o problému se sazbami Libor dozvěděl na jaře 2008, kdy byl prezidentem newyorské pobočky americké centrální banky (Fed), hlavní orgánu pro dohled nad bankami a peněžními trhy. Z dokumentů, které Fed minulý týden uvolnil, však plyne, že britská banka Barclays, která se minulý měsíc jako první k manipulacím se sazbami přiznala, upozorňovala činitele Fedu na tyto praktiky již v srpnu 2007.

"Dozvěděl jsem se o těchto věcech počátkem jara 2008 a jednali jsme v této fázi velmi rychle," prohlásil Geithner podle agentury Reuters. Uvedl, že jeho úřad na své obavy o vypovídající hodnotu sazeb upozornil ministerstvo financí, Komisi pro cenné papíry a burzy a Komisi pro termínové obchodování s komoditami.

"Grilování" šéfa státní pokladny

Zákonodárce ale ministrova slova neuspokojila a vyjádřili nelibost zejména nad tím, že ačkoli Geithner o problému věděl tak dlouho, veřejně se o něm nikdy nezmínil. To je v ostrém kontrastu s tím, jak nyní politici a média označují aféru Libor za "finanční zločin století" a další důkaz "prohnilosti a chamtivosti" bankéřů.

"Byl jste před tímto výborem od roku 2008 nesčetněkrát a pokud je tohle zločin století, jak o tom tolik lidí teď mluví, vy jste ani jednou nepřišel a nemluvil o tom jako o problému," řekl ministrovi kongresman Scott Garrett.

Sazba Libor, kterou určuje soukromá Britská bankovní asociace, ovlivňuje výši úroků u celé řady půjček po celém světě. Zákonodárci poukázali na to, že sám Fed, který o manipulacích dávno věděl, sazbu i přesto sám používal, například jako referenční míru při státní pomoci bankám v řádu desítek miliard dolarů. Geithner přiznal, že o manipulacích se v té době psalo i v tisku.

"Vypadá to, že vaše tehdejší reakce spočívala v tom, že jste ji (sazbu) dál používali, což znamená, že jste to (manipulace) považovali spíše za kuriozitu nebo něco jako neopatrné přecházení ulice než jako silniční přepadení," namítal Jeb Hensarling. "Myslím, že to tehdy byla nejlepší možnost," řekl na to Geithner. V úterý si výbor sněmovny vyžádal od newyorského Fedu další dokumenty k případu.

Geithner tvrdí, že o manipulacích se sazbami informoval příslušné britské úřady, zejména centrální banku Bank of England (BOE) a dal jim doporučení k nápravě. Guvernér BOE Mervyn King to ale minulý týden popřel a řekl, že se o manipulacích dověděl, až když Barclays minulý měsíc oznámila dohodu o vyrovnání s regulačními úřady. "V žádné fázi se on (Geithner) ani nikdo jiný z newyorského Fedu BOE nezmínili o tom, že by zpozorovali něco nepatřičného," řekl King.

List The Wall Street Journal poukázal na dvojí metr, s nímž politici a média přistupují ke skandálu kolem sazeb Libor, když jednostranně obviňují banky a přehlížejí kontrast mezi tehdejším nezájmem a dnešní horečnou aktivitou regulačních úřadů. "Pokud budou kvůli Liboru dál padat hlavy, měly by mezi nimi být i hlava Geithnerova a ostatních regulátorů, kteří tomu nechali volný průběh," píše list.