Maturitu na jaře skládalo 93 tisíc žáků. K podzimním opravným maturitám půjde přes 23 tisíc studentů, více než polovina z nich kvůli písemce z češtiny, někteří zase skládají v září celou maturitu poprvé, protože na jaře z nejrůznějších důvodů nemohli.

Sdělili to zástupci centra pro přípravu maturit Cermat s tím, že z celkových 8143 žádostí o přezkum jich zatím zpracovali 8093 a stížnosti uznali v 539 případech. Vyřizování žádostí ještě definitivně neskončilo, podle mluvčího Cermatu Petra Habáně už ale nyní přicházejí odvolání jen zřídka.

Celkem budou studenti na podzim skládat více než 53 tisíc zkoušek. Někteří z nich totiž propadli ve více částech zkoušky.

Právě písemka z češtiny patřila k nejvíce kritizované části letošní maturity, ze slohu v mnoha případech propadli i premianti. Práce totiž hodnotili externí pracovníci Cermatu podle předem nastavených kritérií, podle některých studentů a kantorů ale bylo hodnocení nejasné a neobjektivní.

Ministr školství Petr Fiala se proto na doporučení odborníků rozhodl, že od příštího roku budou slohy hodnotit opět učitelé na školách.

"Už nyní je na facebookovém profilu Udělám maturitu k dispozici stručný průvodce, který obsahuje důležité zásady týkající se konání zkoušky v opravném termínu. Zhruba v polovině srpna zveřejníme na webových stránkách www.novamaturita a Facebooku jednoduchý návod, na co se zaměřit při samotném průběhu zkoušky, zejména písemné práce z češtiny," uvedl pověřený šéf Cermatu Jiří Zíka.

Kvůli problémům s maturitami odvolal ministr někdejšího ředitele centra a zadal finanční audit maturit. Skupina odborníků mu pak doporučila, aby od příštího roku byla maturita jen v jedné úrovni. Díky tomu a dalším změnám by se měly ušetřit desítky milionů korun. Letošní ročník zkoušek vyjde na zhruba 207 milionů korun.