Alternativou pokladen u malých obchodníků se časem stanou mobilní telefony. Lidé také budou moci nakupovat přes mobil v e-shopech, aniž by obchodníkovi museli prozradit telefonní číslo či číslo karty. V rozhovoru pro server IHNED.cz to řekl šéf MasterCard pro Českou republiku Miroslav Lukeš.

 Na přelomu roku se ČSOB, Era a Wincor Nixodorf chystají nabídnout zákazníkům aplikaci MasterCard Mobile. Mobilním telefonem bude možné platit v internetových obchodech, ale třeba i na benzinové pumpě. Systém již přes rok funguje v Brazílii a Maďarsku, startuje v Polsku a Rusku.

 "Zákazník na benzince sejme QR kód ze stojanu, do mobilu napíše, že chce tankovat třeba za tisíc a zaplatí zadáním šestimístného hesla," popisuje blízkou budoucnost Lukeš.

 "Nebo při návštěvě kina lidé nebudou muset stát ve frontě, lístek si koupí na internetu nebo QR kódem z plakátu u vstupu. Lístek ukáží při kontrole přímo v mobilu. Pak si ještě mohou třeba ze sedadla v sále objednat popcorn, který vám donesou. MasterCard již má takové řešení v Austrálii."

U pokladen se budou dál používat karty

IMG 7956 2 resizeMobilní aplikace od MasterCard bude podle něj v začátcích určena hlavně pro platby v e-shopech, dobíjení mobilního kreditu, platby za jízdenky či za složenky. Do budoucna je možné systém rozšířit i na běžné pokladny v kamenných obchodech, pokud o to bude ze strany klientů a obchodníků zájem.

Firma ale počítá spíše s tím, že se zde i nadále budou používat hlavně bezkontaktní karty PayPass s čipem. Ten může být třeba v hodinkách nebo nálepce na mobilu, do pěti set korun jde platit bez zadání PIN a platba probíhá velice rychle.

 "Obchodním řetězcům jde hlavně o rychlost. Kdyby to mělo trvat, z velkých hypermarketů vás vyprovodí," vtipkuje Lukeš. Trochu tím zpochybňuje třeba snahu konkurenčního Mobita, které s placením na pokladnách počítá zhruba od podzima. První zákazníci mohou Mobito, za kterým stojí čtyři banky včetně České spořitelny a všichni tři operátoři, vyzkoušet v srpnu.

I na pokladnách si šéf MasterCard dovede představit platbu mobilem třeba promítnutím QR kódu na displeji terminálu či jeho vytištěním na účtenku. Pokud snad někdo neví, QR kód je takový černobíle strakatý čtverec, který má v sobě zakódované potřebné informace o ceně a obchodníkovi.

 Již dnes QR kódy řada e-shopů využívá. Jejich velkou výhodou je, že neposkytujete druhé straně žádné osobní údaje. Při platbě v internetovém obchodě třeba MasterCard Mobile se na obrazovce vygeneruje QR kód, který sejmete a zaplatíte. Druhou možností je zadat telefonní číslo a opět potvrdit platbu za obdržený účet v telefonu.

Vrchní s mobilem

 Platit mobilem bude možné třeba na farmářských trzích, v taxíku, u lékaře nebo při předání zásilky.

 “V restauraci si prodejce spustí aplikaci mobilní pokladna, naúčtuje Vám 3 obědy a dvě piva a v mobilu vygeneruje QR kód. Ten vyfotíte a během pár vteřin zaplatíte. V mobilu se Vám zároveň ukáže elektronická účtenka a vy ji můžete rozúčtovat mezi Vaše přátele u stolu. Z kontaktů v mobilu vyberete jejich jména a jim pak přijde požadavek na danou částku, kterou jednoduše potvrdí.JAN 8426

"Na trhu si prodejce spustí aplikaci mobilní pokladna, naúčtuje vám třeba tři bylinky a čtyři papričky a v mobilu vygeneruje QR kód. Ten vy vyfotíte a během pár vteřin zaplatíte," líčí Lukeš. Zda zrovna prodavači na farmářských trzích mají chytré mobily je otázkou, pokud ale při prodeji potravin odpadne práce s hotovostí, jen dobře.

 Jak bude systém fungovat? Uživatel si stáhne aplikaci, například z AppStoru, zadá do ní údaje ze své platební karty a může ji začít používat. Platby potvrzuje šestimístným heslem do aplikace MasterCard Mobile. Kartu již má prakticky každý a výhodou systému je využití zabezpečení a garancí karetního system. Aplikace bude fungovat na chytrých mobilech se systémy Apple iOS, Android od Googlu a Windows Mobile of Microsoftu.

 "Až 80 procent prodaných mobilních telefonů je chytrých. Třeba při koupi jízdenky se hned podíváte na jízdní řád. Takový komfort hloupé telefony nemohou nabídnout. Myslím, že hloupé mobily už nemají budoucnost," vysvětluje Miroslav Lukeš, proč nový systém bude fungovat jen na chytrých mobilech.

NFC je krásná věc, ale zatím nedostupná

MasterCard Mobile přitom nepoužívá bezdotykovou technologii NFC, kterou je zatím vybavena jen malá část chytrých telefonů. Počítá s tím, že QR kód pro zaplacení sejmete jednoduše fotoaparátem. Pro placení musí být mobil pochopitelně připojen k internetu, buď přes Wi-Fi, nebo přes datový tarif.IMG 7965 02 resize

„Pro NFC placení si jednoduše nalepíte PayPass samolepku a v budoucnu budete mít kartu v NFC mobilu. PayPass placení na terminálu i vzdálené platby s připojením k internetu se budou doplňovat. Každá má své výhody a zákazník si jednoduše vybere tu pro něj nejpohodlnější,“ uzavírá Lukeš.

 Jakmile zákazník zaplatí z mobilu, prodejce jej může kontaktovat, ví navíc, kde se nachází. To má své výhody i nevýhody, do mobilu vám mohou chodit nabídky na kapučíno zdarma na nejbližším rohu, zda to lidé uvítají nebo se budou snažit spamy blokovat, ukáže až budoucnost. “Zákazník si ale vždy může vybrat, zda chce být kontaktován a od koho,” doplňuje Lukeš.

Systém je prakticky hotový, nyní se jen dolaďují některé detaily a napojení na platební brány. V následujících měsících proběhne její testování. Nasazení v ostrém provozu se plánuje na přelom roku. Otevřený bude pro všechny držitele karet. Obchodníkům službu bude nabízet ČSOB a Era. Z obchodníků diskutuje spolupráci třeba se Slevomatem, který uvede řadu inovací.

„Aktivita MasterCard jako jednoho z největších vydavatelů platebních karet na světě má velkou šanci. Není totiž v podstatě závislá na konkrétní bance," řekl IHNED.cz odborník na telekomunikace Jan Lodl.

"Celý proces je ale poměrně složitý pro uživatele a především, QR kódy se ukazují jako nepříliš spolehlivé. Viděli jsme to například v jednom z velkých řetězců kin. Další problém je, že ne všechny mobilní telefony umí QR kód správně sejmout. Na druhou stranu, mobilní aplikace pro obchodníka je jistě zajímavou myšlenkou,“ komentuje expert.