Počet Španělů, kteří opustili svou recesí zmítanou zemi, se během prvních šesti měsíců tohoto roku zvýšil o 44 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2011.

Současné oficiální odhady ukazují, že mezi lednem a koncem června 2012 emigrovalo ze země 40 625 Španělů, v prvním pololetí roku 2011 to bylo 28 162 osob, uvedl to v úterý podle agentury AP španělský statistický úřad (INE).

Tuto jihoevropskou zemi navíc během uplynulého půlroku opustilo dalších 228 890 osob, cizinců, kteří zde žili. Ve Španělsku přitom žije celkem asi 46 milionů lidí.

Země prožívá během tří let svou již druhou recesi. Zdejší nezaměstnanost se blíží 25 procentům a mezi lidmi v produktivním věku mladších 25 let je 52 procent bez práce. Zlepšení ekonomické situace se neočekává dříve než v roce 2014.

Cesta na sever

Cílem mladých emigrantů ze Španělska a dalších jihoevropských zemí se v posledních měsících stává i Česko.

"Jen ze Španělska a Portugalska evidujeme od začátku roku více než čtyři stovky příchozích životopisů. Hlásí se nám široké spektrum uchazečů, a to od absolventů až po zkušené manažery. Situace na českém pracovním trhu však umožňuje najít uplatnění pouze pro zlomek z nich," řekl pro Hospodářské noviny Petr Vidmar z mezinárodní personální agentury Hays.

"Je to vcelku přirozené. V Česku totiž sídlí značný počet mezinárodních firem, takže mohou práci získat i bez znalosti češtiny," uvedla Martina Antošová z personální agentury Grafton Recruitment.

Podle oficiálních čísel počet Jihoevropanů pracujících v Česku zatím není nijak závratný. Český statistický úřad ke konci loňského roku evidoval necelé dva tisíce pracujících Italů, 750 Španělů, 380 Řeků a zhruba 250 Portugalců. Pro srovnání: Slováků v Česku pracuje více než 115 tisíc, Ukrajinců necelých 70 tisíc.