Státní maturity by měly mít od příštího roku jen jednu úroveň a opravování písemných prací z češtiny se vrátí zpět na školy.

Uvedl to ministr školství Petr Fiala s tím, že mu to doporučila skupina čtrnácti odborníků, kterou Fiala sám před letními prázdninami sestavil.

Ministr hodlá jejich doporučení respektovat a návrhy co nejrychleji prohnat legislativním procesem, aby je stačil uzákonit ještě před příštím termínem maturit. "Věřím, že najdu podporu napříč politickým spektrem," řekl Fiala.

Maturity letos provázela řada problémů. Ministr chtěl zkoušku změnit tak, aby byla jednodušší a levnější. Změny podle něj ušetří desítky milionů korun.

Dva povinné předměty

Pro příští dva roky by měly zůstat povinné jen dva předměty, a sice čeština a u druhého předmětu cizí jazyk nebo matematika. Původně měly být od příštího roku povinné předměty tři. Uvedené změny mají platit pro nadcházející dva roky, poté se uvidí, co dál.

"Já věřím, že se nám těmito opatřeními podaří obnovit důvěru v tento typ státní zkoušky," uvedl Fiala, proč po dvou letech od spuštění chystá revizi maturit. "Nemám radost z vysokého čísla žáků, kteří se odvolávali. Chceme vrátit hodnocení z češtiny zpět do škol, což svědčí o tom, že experti, kteří to doporučují, nejsou přesvědčeni, že současný model posuzování byl správný," řekl ministr.

Maturity se letos potýkaly s problémy při testech z matematiky a hodnocení písemných prací z češtiny. Proti výsledkům se už odvolalo více než 8 000 studentů, před rokem jich bylo jen 1 414.

Stížnosti studentů

Studentům vadil u letošních zkoušek hlavně nový způsob hodnocení písemných prací, které opravovali externí hodnotitelé. Od příštího roku by ale měly slohové práce opět opravovat učitelé na školách, hodnocení by mělo být srozumitelnější. Maturity poznamenaly i příliš těžké testy z matematiky, výsledky se poté musely zmírňovat.

V odborné skupině zasedli například ředitel soukromého pražského gymnázia PORG Václav Klaus mladší, senátor a dlouhodobý kritik maturit Marcel Chládek (ČSSD) nebo Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Ti mají navrhnout i změny maturit od roku 2015.

U státních maturit letos propadlo 21,2 procenta studentů, oproti loňsku stoupla neúspěšnost o 1,7 procentního bodu.