Česko zažívá paradoxní jev: za prací sem jezdí už i cizinci ze zemí, které jsou nebo alespoň dlouhá léta byly považovány za hospodářsky vyspělejší.

O místa v českých firmách se hlásí stovky mladých Portugalců, Španělů, Italů a Řeků. Nezaměstnanost v jejich zemích totiž čtvrtým rokem stoupá a pro absolventa je dnes téměř nemožné najít práci.

Přestože český pracovní trh, kde se nezaměstnanost podle Eurostatu drží na úrovni šesti a půl procenta, zdaleka není v ideální kondici, kvalifikovaným uchazečům nabízí více možností než jih Evropy.

"Většina tamních zaměstnavatelů dnes dává spíše jen sezonní úvazky na dobu určitou, anebo práci ¸načerno'. Naproti tomu v Česku je stále relativně dost možností získat i oficiální smlouvu, která garantuje stálý plat a s tím související možnost na využití zdravotní péče. To je nepochybně pro uchazeče z jihoevropských zemí atraktivní," dodává Martina Antošová z personální agentury Grafton Recruitment.


Proč je pro mladé Jihoevropany lákavé právě Česko? Jak se jim zde žije? A nadechne se zvláště řecká ekonomika někdy k růstu?

Ptali jste se Konstantinose Maniase, devětadvacetiletého Řeka, vystudovaného ekonoma s diplomem z britské univerzity, který loni na podzim přijel pracovat do Prahy. Nyní odpovídá za komunikaci se zákazníky aerolinek a cestovních kanceláří u společnosti BlueLink International CZ.

Na dotazy čtenářů odpovídal v pondělí 16. července.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se