Advokáti obviněných bývalých manažerů Ředitelství silnic a dálnic dosáhli toho, po čem už měsíce marně volali: vyšetřování jejich korupční kauzy už nevede policista, na kterého si dlouhodobě stěžovali. Dozorující státní zástupkyně Jana Jahodová ho z případu stáhla.

"To je pravda," potvrdila žalobkyně serveru Týden.cz. Dodala přitom, že hlavním důvodem výměny vyšetřovatele byla jeho neposlušnost. "Neplnění pokynů státní zástupkyně," uvedla Jahodová. Neupřesnila však, čím konkrétně se policista provinil.

Vyšetřování kauzy, v níž jde podle policie o nevýhodný pronájem dálničních odpočívadel na plzeňské D5 a ostravské D47, podle Jahodové pokračuje výslechy svědků a čeká se na znalecké posudky. 

Čtyři obvinění

V případu byli obviněni celkem čtyři lidé. Hlavními dvěma postavami jsou bývalí šéfové ŘSD – někdejší ředitel Petr Laušman a výkonný ředitel Michal Hala, které detektivové viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Spolu s nimi policie obvinila ještě podnikového právníka Roberta Wolfa a podnikatele Jiřího Neužila z firmy Monstera International, která si odpočívadla na D5 a D47 pronajala.

Vazba už jen pro dva

Všichni obvinění byli zadrženi vloni před Vánoci a soud na ně uvalil vazbu. V březnu z ní byli propuštěni Laušman a Wolf, Hala a Neužil za mřížemi zůstali. 

Hala uzavřel podle policie v roce 2006 se dvěma společnostmi nevýhodné smlouvy a jejich dodatky o pronájmech pozemků a vybudování odpočívadel na dálnicích D47 a D5. Kdyby stát pronajímal pozemky bez prostředníků, mohl podle kriminalistů získat více než 264 milionů korun, které inkasovaly na jeho úkor soukromé firmy.

Někdejší právník ŘSD Robert Wolf je stíhán pouze pro porušování povinnosti při správě cizího majetku.

15 milionů a byt na horách

Třiapadesátiletý majitel dvou společností Jiří Neužil je podezřelý z toho, že v letech 2005 a 2006 dal jako úplatek za uzavření smluv exmanažerovi ŘSD 15 milionů korun. Kromě toho prý muži zajistil vlastnictví bytu v Krkonoších v hodnotě nejméně 1,7 milionu korun. Policie jej stíhá pro trestné činy podplácení a porušování povinností při správě cizího majetku.

ŘSD také podalo začátkem ledna trestní oznámení kvůli převodům pozemků v okolí pražské Ruzyně. Do údajně nevýhodných transakcí týkajících se výstavby pražského okruhu prý byla zapojena i část bývalého vedení ŘSD, tedy například i Laušman nebo Hala. Hala to však ve svém prohlášení popřel.

Obhájci obviněných od počátku vyšetřování poukazují na to, že trestní stíhání policie zahájila poté, co nestandardně získala důkazy od dvou korunních svědků. Ti nejprve byli vyslechnuti jako utajení a dosvědčili vše o údajné trestné činnosti. Později ale pod svými pravými jmény nic takového nepotvrdili.