Tuzemský dodavatel antivirových programů Avast Software loni zvýšil zisk před zdaněním o 72 procent na 1,1 miliardy korun. Tržby stouply o více než polovinu na 1,55 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů v účetní závěrce zveřejněné na internetu.

Celý čistý zisk 891 milionů korun firma vyplatila formou dividendy jedinému akcionáři, kterým je nizozemská Avast Software B.V. Tu vlastní zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš spolu s fondem Summit Partners, který nedávno získal menšinový podíl.

Loňské výsledky řadí Avast mezi největší tuzemské firmy v oboru informačních technologií. Například Seznam.cz měl zisk před zdaněním jednu miliardu korun.

 


Avast vznikl na začátku 90. let. Jeho růst je spojený s nápadem distribuovat antivirovou ochranu počítačů bezplatně.

 

Firma má v současnosti přes 160 milionů registrovaných uživatelů. Avastu mezi poskytovateli antivirového softwaru konkuruje například tuzemská AVG nebo společnost Eset.

Avast na konci minulého roku oznámil veřejnou nabídku svých kmenových akcií.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru