Tuzemské hospodářství ztratilo v prvním čtvrtletí 0,7 %. V Evropě bouří dluhová krize, řeknete si, a tak se není čemu divit, že malá ekonomika závislá na vývozech bude v takovém prostředí klesat. Takový pohled má svá "ale". První "ale" souvisí s tím, že zatímco česká ekonomika klesá, celá EU "jen" stagnuje. Ano, můžeme tak říci, že se Česko se vzdaluje od Evropské unie. Nejen politicky, ale dokonce i ekonomicky.

Naší chloubou je, že nejsme ekonomicky až tak moc napojeni na celou EU, ale spíše na její jádro kolem Německa. Jenže ono Německo rostlo o více než jedno procento. My poklesli. Druhé "ale" nás trkne, když se podíváme na naše sousedy. Slovensko roste o více než tři procenta, Polsko téměř o čtyři. Jen černá ovce našeho regionu, Maďarsko, překonává český pokles s minus 1,4 %.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru