Nejotevřenější v informování o svém podnikání je mezi světovými korporacemi norský energetický koncern Statoil. Mezi firmami, které působí i v Česku a jejichž byznys je hodnocen jako vysoce transparentní, patří například ocelářská skupina ArcelorMittal, obchodní řetězec Tesco, pojišťovna Allianz, farmaceutická společnost Novartis či mobilní operátor Vodafone. Nejméně transparentní je naopak byznys Bank of China.

Vyplývá to ze studie protikorupční organizace Transparency International (TI).

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Na konci žebříčku jsou čínské banky

TI hodnotila 105 největších světových korporací. Zaměřila se na otevřenost informování o interních protikorupčních mechanismech, vnitřní struktuře korporací včetně všech dceřiných společností ve světě, plnění daňových povinností, ziscích v jednotlivých zemích nebo platbách jednotlivým vládám při zahraničních investicích.

Na konci žebříčku studie TI se ocitly také technologické firmy Apple, Microsoft a Google a dále například automobilky Toyota a Honda, pivovar Anheuser-Busch či ruský plynárenský gigant Gazprom.

Studie sledovala též plnění informačních povinností ve finančním sektoru, mezi bankami a pojišťovnami. Přestože neprůhlednost tohoto oboru hrála klíčovou roli při vzniku světové finanční a následně ekonomické krize, řada finančních domů své povinnosti stále neplní a zůstává velmi neprůhledná.

"Nabízí se srovnání s Českou republikou, kde se o problematice transparentnosti korporací, plnění jejich oznamovacích povinností a zavádění protikorupčních programů v podstatě nehovoří," uvedl předseda správní rady TI Jan Spáčil.

KOMPLETNÍ ŽEBŘÍČEK NAJDETE ZDE