Vypadá to, jako by nejzávažnějším problémem, který nový ministr spravedlnosti musí řešit, bylo jmenování či odmítnutí Lenky Bradáčové coby nové vrchní státní zástupkyně a pak také novela zákona o státním zastupitelství. Jistě se jedná o témata, která mohou být krátkodobě zajímavá, troufám si ale tvrdit, že vzhledem k naprosto zásadním a trvale neřešeným problémům České republiky v oblasti vymahatelnosti práva jsou to zástupné záležitosti. Z mého pohledu existují minimálně tři zásadní problémy, které je třeba akutně řešit. Jedná se o nepřiměřenou délku občanského soudního řízení, přesněji řečeno jednotlivých procesních úkonů v rámci těchto řízení, dále již opět nefungující systém exekucí a stále se prodlužující dobu, v které jsou vyřizovány správní žaloby (např. proti rozhodnutím finančních, stavebních a jiných úřadů). Zdá se, že se soudními průtahy v případě občanského řízení se politici i státní správa patrně už smířili. Jediné, co v tomto případě dělají, je, že za nepřijatelnou délku řízení odškodňují jeho účastníky. Ti by se ho stejně domohli u Evropského soudu pro lidská práva. Ze statistiky vedené ministerstvem vyplývá, že u okresních soudů je pouze kolem 20 % sporných řízení tzv. ukončeno ve lhůtě do 1 roku, další asi čtvrtina od 1 do 3 let, atd.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.