Na 150 stoupl počet obětí katastrofálních záplav, které po přívalových deštích postihly Krasnodarský kraj na jihozápadě Ruska. Informovala o tom v neděli agentura AFP, podle které záchranáři nepřestávají nacházet těla obětí.

Jen od pátku do sobotního dopoledne napadlo v regionu 280 milimetrů srážek. To odpovídá tamějšímu měsíčnímu průměru.

Záplavy přímo postihly přes 13 tisíc osob.

Nejvíce obětí je v Krymsku. Podle bilance ruské agentury Interfax zde bilance stoupla na 139 obětí poté, co zde záchranáři dnes ráno našli dalších devět těl. Dvě těla byla nalezena v přístavu v Novorossijsku. 

Krymsk se nachází asi 200 kilometrů severozápadně od letoviska Soči, kde má Putin letní sídlo. Novorossijsk je nejvýznamnější přístav v ruské části pobřeží Černého moře. 

Obyvatele postižené oblasti evakuuje tisícovka záchranářů. Letadlem a helikoptérou dorazily do Krasnodaru záchranné týmy z Moskvy.

"Policie nasadila posily, aby zabránila rabování," uvedl policejní mluvčí.

Do oblasti záplav se v sobotu vydal také prezident Putin. Slíbil finanční pomoc poškozeným domácnostem a náhradu škod ve výši dva miliony rublů (více než 1,2 milionu korun) každé z rodin obětí. Nařídil také vyšetřování okolností dramatických událostí. Podle AFP se zajímal především o to, zda úřady nezanedbaly informování obyvatelstva. 

Liják v oblasti Krasnodaru začal v pátek a zatopil na 320 domů se zhruba tisícovkou bytů.

Média tehdy informovala o pěti osobách, které usmrtil výboj elektrického proudu ze zatopených kabelů.

Podle svědků přišla ale velká voda kolem třetí hodiny ráno a řadu lidí překvapila ve spánku.

"Voda stoupala velmi rychle, sklepy domů zatopila za pět nebo deset minut, odnášela okraje chodníků," popsala obyvatelka Krymsku Taťána Antonovna.

Svědci, které citovala agentura RIA Novosti, hovořili o "stěně z vody", která strhávala vše, co jí stálo v cestě. Jedna žena prý strávila celou noc na stromě a čekala, až ji zachrání.

Objevilo se podezření, že přetekla hráz položená výše na toku řeky, nebo že z ní dokonce byla voda upuštěna. "To nemohl být déšť. Myslím, že se něco stalo na hrázi. Žádný úřad nás nevaroval," řekla agentuře AFP nejmenovaná žena.

Ministerstvo pro mimořádné události vyhlásilo v Gelendžiku pohotovost. Z bezpečnostních důvodů bylo dočasně uzavřeno 17 dodavatelských stanic elektrického proudu, bez elektřiny je tak na 22 tisíc lidí.

V novorosijském přístavu v sobotu pozastavili nakládku ropy a vedení přístavu se sešlo na mimořádném jednání.

"Omezili jsme nakládku, přístav je v nejnižší části města, sesouvající se půda směřuje k němu. Začalo znovu pršet, více informací sdělím po jednání," řekl mluvčí přístavu Vladimir Sidorov.