Dvanáct let poté, co se někdejší elektrárna Bankside přestavěla na galerii moderního umění Tate Modern, se zpřístupňují její podzemní prostory. Architekti ze švýcarské firmy Herzog & de Meuron (mj. autoři olympijského stadionu Ptačí hnízdo v Číně) přestavěli tři podzemní sila, která dřív držela ropu.

Prostor příznačně nazvaný The Tanks (Nádrže) se otevře v polovině července, kdy v něm začne patnáct týdnů živých performancí, instalací a video-projekcí - ne náhodou deset dnů před začátkem olympijských her.

Každá ze tří nádrží, jež nebyly používána již třicet let, je sedm metrů vysoká s průměrem třiceti metrů. V jedné budou probíhat performance, do druhé lze instalovat dočasné výstavy a třetí je ryze funkční (šatny, toalety atp). Oproti původní konstrukci přibyly veskrze jen stropy.

"Mohli jsme střechou propustit trochu světla, ale sami bychom se tím dostali do pasti. Byl by to kýč," řekl architekt Jacques Herzog v rozhovoru s deníkem Guardian. "Je to skutečně podzemní prostor. Úplně stačí, když má dveře, a tím je to hotovo."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.