Těla dvou tureckých pilotů, jejichž letadlo sestřelili syrští vojáci 22. června nad Středozemním mořem, našlo v moři plavidlo amerického oceánografa Roberta Ballarda. Loď Nautilus pročesala mořské dno v oblasti, kterou vyznačilo turecké námořnictvo. Ballard je znám jako objevitel vraku Titaniku v roce 1985.

Na mořském dně našel v minulosti rovněž německý bitevník Bismarck či loď, které za druhé světové války velel pozdější prezident USA John Fitzgerald Kennedy.

Incident sestřeleného průzkumného letounu se promítl do zhoršených vztahů Turecka se Sýrií. Turecko chce z rozboru vytažených trosek letadla zjistit, zda bylo sestřeleno protiletadlovou obranou, jak tvrdí Sýrie, nebo laserově naváděnou střelou.

Turecko odmítlo tvrzení syrského prezidenta Bašára Asada o tom, že letadlo bylo sestřeleno omylem v domnění, že je izraelské. Turci prý letěli v koridoru používaném většinou Izraelci. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu k tomu nejnověji řekl, že v tom případě by museli Syřané sestřelit už několik desítek izraelských letadel.

Americký velvyslanec v Turecku Francis Ricciardone se k incidentu vyjádřil tak, že pro USA nejsou důležité spekulace o tom, zda bylo letadlo sestřeleno nad mezinárodními nebo syrskými vodami, ale to, že bylo napadeno bez varování. "To je nepřijatelné. Soucítíme s Tureckem, žádné jiné detaily nejsou důležité," řekl Ricciardone.

Související