Novým šéfem spravedlnosti bude brněnský advokát a radní Pavel Blažek. Premiér Petr Nečas (ODS) mu dal nečekaně přednost před dalšími dvěma favority – Danielu Volákovi a Marku Bendovi, kteří byli původními adepty na vedení resortu po odvolaném Jiřím Pospíšilovi.

"Dnes jsem prezidentu republiky navrhl, aby jmenoval JUDr. Pavla Blažka ministrem spravedlnosti. Zítra jej pan prezident v deset hodin jmenuje," uvedl ministerský předseda.

Už v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že chce, aby se nový ministr ujal funkce před odletem prezidenta Václava Klause na zahraniční cestu do jihovýchodní Asie.

Blažek: Přeruším léčbu

Blažek už o víkendu potvrdil, že jej premiér kontaktoval a že místo ministra s největší pravděpodobností přijme.

"Vážím si důvěry premiéra a předsedy ODS, který se rozhodl nominovat mne na post ministra spravedlnosti. V těchto dnech přerušuji léčbu dlouhodobého onemocnění. Proto žádám média o pochopení, že se k dalšímu vyjádřím až po uvedení do funkce," reagoval budoucí ministr.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil rozhodnutí premiéra respektuje. "Nového ministra budu hodnotit až podle jeho kroků. S Pavlem Blažkem mám korektní vztahy," řekl serveru IHNED.cz.

Poslanec a jeden z kandidátů na funkci šéfa resortu Marek Benda Nečasův návrh dokonce uvítal. "Je to logické řešení. Je to náhrada vysoce postaveného člena ODS za jiného vysoce postaveného člena. Je to dlouholetý právník z praxe. Myslím si, že toto rozhodnutí je správné," komentoval.

Jméno Pavla Blažka může být pro mnoho straníků překvapením. Není tajemstvím, že Nečas neměl v minulosti s Blažkem dobrý vztah. Vyčítal mu, že byl jedním z hlavních strůjců velké koalice ODS a ČSSD v Brně.

A také ho na konci roku 2010 odvolal z dozorčí rady státní firmy Lesy ČR, kde kde kontroly objevily mnoho případů stamilionového plýtvání. "Ztratil moji důvěru,“ řekl tehdy Hospodářským novinám Nečas.

Rovněž ve vedení ODS, kde zastává funkci místopředsedy strany, není nijak aktivní.

Podívejte se, kdo vedl ministerstvo spravedlnosti

Podpora silného regionu

Důvod, proč ho Nečas pozval do vlády, tak může být pragmatický. Kromě toho, že je advokát, může premiérovi a předsedovi ODS pomoci získat na svoji stranu silný region. Po odvolání ministra Jiřího Pospíšila mu totiž klesla podpora od plzeňského sdružení.

Blažek je šéfem brněnské ODS a v regionu je považován za velmi vlivného. "Pavel Blažek jen zezadu tahá za nitky. Nikdy se k ničemu nevyjádřil, natož k justici. Je s ním spojeno pár skandálů, například z Brna-střed, kdy zakázky dostávala jeho manželka exekutorka a přišla si tím na slušné peníze," řekl o Blažkovi Matěj Hollan ze sdružení Brnění a také jeden z autorů satirického portálu Žít Brno.

Obyvatelé moravské metropole Blažkovi vyčítají, že jeho manželka dostávala od roku 2002, kdy začal působit jako radní Městské části Brno-střed, od městského úřadu zakázky na exekuce.

Během 2002–2009 získala přibližně 90 % zakázek v oblasti exekucí, za které inkasovala 1,9 milionu korun. Pavel Blažek konflikt zájmů na dotaz HN vyloučil a řekl, že ani mravně nešlo o střet zájmů.

Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek nicméně na podzim 2009 označil Blažka za jednoho z krajských kmotrů.