Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák si často volal s lobbistou Romanem Janouškem. Dokazují to výpisy telefonních hovorů, o kterých v pondělí informoval server Aktuálně.cz.

Horák přitom dříve v České televizi popřel, že by mu lobbista volal. Podle výpisů spolu ale v říjnu 2007 několikrát mluvili a posílali si také textové zprávy.

Hovorů přibylo v době jednání o zdravotně pojistném plánu VZP na rok 2008, kdy se rozhodovalo o zakázce pro firmu ORA PRINT, spojovanou s Janouškem. 

ORA PRINT inkasovala v letech 2002 až 2010 od VZP celkem 700 milionů korun. Janoušek firmu založil, do roku 2009 byla v dozorčí radě jeho manželka, píše server.

Již dříve zveřejnila Mladá fronta Dnes přepis rozhovoru tehdejšího pražského primátora Pavla Béma s Janouškem. Podle něj oba zasahovali do výběrového řízení na ředitele VZP Praha a střední Čechy.

Jejich aktivita se zvýšila před i po jednání správní rady pojišťovny. Rada schválila, že na časopis, který pro VZP vydávala firma ORA PRINT, bude v roce 2008 vyčleněno 91,5 milionu korun. Den poté Janoušek podle serveru znovu volal Horákovi a také zástupcům ORA PRINT.

Horák na dotazy Aktuálně.cz nereagoval, pouze mluvčí VZP Anna Veverková řekla, že Horák nebyl v kontaktu s Janouškem a Janoušek neovlivňoval chod VZP.

"Budeme požadovat věrohodné vysvětlení, pokud je to vůbec možné. To se mi jeví, jako další z řady selhání. Pokud jsou ty výpisy autentické, tak pan ředitel lhal. A je třeba prověřit, jestli jeho kontakty s lobbistou Janouškem nejsou i něco víc," řekl IHNED.cz poslanec strany Lidem a člen správní rady VZP Jiří Rusnok.

Související