Spolumajitel společnost Sapeli Jindřich Procházka sní o české bance, která by pomáhala domácím podnikatelům a neposílala zisky akcionářům do zahraničí. „Nedovedu pochopit, že naše vlády a především kabinet Miloše Zemana všechno prodaly do cizích rukou,“ říká šéf firmy, která se zabývá výrobou dveří a zárubní.

V uplynulých letech představy o vzniku nové banky v českých rukách zůstávaly na okraji národohospodářských debat. Důsledná privatizace finančního sektoru a jeho prodej zahraničnímu kapitálu se naopak stala symbolem rozchodu s plánovanou ekonomikou komunistické éry.

Teď se však objevily hned dva plány na obnovu národního bankovnictví. Ekonom a exministr financí Jiří Rusnok navrhuje vybudování univerzálního finančního ústavu, který by poskytoval služby jak běžným střadatelům, tak podnikům. Jeho kolega z NERV Petr Zahradník hovoří „jen“ o investiční bance, která by se orientovala pouze na firmy.

S obdobnými plány přitom přicházejí i levicoví politici. O státní bance uvažuje zejména šéf ČSSD Bohuslava Sobotka. Naopak ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09, který o nápady lidí z NERV většinou nestojí, takové plány jednoznačně odmítá. „Ať si ostatní prosazují, co chtějí, já budu vždy proti,“ řekl Ekonomu.

Silná, pružná, profesionální

Jak vyplývá z ankety týdeníku Ekonom mezi firmami, vznik české státní banky by uvítali zejména malí a střední podnikatelé. Obecně od ní očekávají větší ochotu půjčovat a nižší úroky. Zároveň kladou podmínky: banka by musela být silná, pružná a profesionálně vedená.

„Česká a třeba i státní banka by nebyla od věci. Samozřejmě by muselo jít o instituci s patřičným kapitálem, malá by v dnešní turbulentní době neobstála,“ soudí Miroslav Václavík, generální ředitel výzkumné společnosti VÚTS.
Jiní poukazují na to, že Česko spolu se Slovenskem je s naprostou převahou zahraničního kapitálu v bankovnictví ve středoevropském regionu výjimkou. „Každá prosperující národní ekonomika má rovněž svoji banku, to je nepsané pravidlo,“ připomíná šéf Agrostroje Pelhřimov Lubomír Stoklásek.

Větší zájem o novou banku nepochybně vyvolává i světová recese. „Když jde o nějaký větší obchod, hlavně o export, zdejší banky se ptají ve svých centrálách a vše se přinejmenším zdržuje. Pokud by tu tedy měla být česká banka, musela by umět konkurovat nejen cenou půjčovaných peněz, ale především svojí pružností,“ přidává další důvod Jan Rýdl, předseda představenstva TOS Varnsdorf.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom (letní dvojčíslo), který vyšel ve čtvrtek 28. června, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související