Nečasův kabinet se odhodlává k novému pojetí financování české vědy: škrty nedopadnou na průmyslový výzkum a vysoké školy, o peníze ale přijdou akademici.

Na Akademii věd už chystají krizové scénáře. "Pokud ten pokles přeneseme na jednotlivé ústavy, k prvnímu lednu 2013 dostane výpověď 450 lidí. Přitom už nyní je Česko pod evropským průměrem počtu vědeckých pracovníků. Druhou variantou je, že omezíme investice na stavební projekty a nákup přístrojů,“ říká předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Potom však nezbudou peníze například na stavbu vědeckého centra excelence Biocev, které má do dvou let vyrůst ve Vestci u Prahy za více než dvě miliardy. Zastaví také veškeré opravy budov.

 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.