Firmy letos propustí o tisíce lidí méně, než plánovaly. Počínaje zářím totiž dosáhnou na nové dotace na platy, a budou tak moci udržet své lidi, třebaže pro ně zrovna nebude práce.

V Česku po letech dohadů startuje takzvaný kurzarbeit neboli systém, kdy se v krizi podniky skládají na platy zaměstnanců společně se státem. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se na tom právě dohodl se Svazem průmyslu a dopravy.

„Použijeme na to prostředky z evropských vzdělávacích fondů. Zaměstnanci v době poklesu zakázek nebudou doma, ale budou se rekvalifikovat a přitom dostávat 60 procent platu,“ popisuje ministr kličku, díky níž se nyní podařilo projekt nastartovat, přestože už v minulosti několikrát ztroskotal.

Názor Julie Hrstkové

Češi se po několika vyvedených programech s názvy typu "Vzdělávejte se", "Vzdělávejte se pro růst" či "Školení je šance" provzdělali až k programu "Vzdělávejte se pro stabilitu". Ten si ale pro jistotu soukromě pojmenovali kurzarbeit, i když s tím pravým německým nemá nic moc společného.

Celý text komentátorky Julie Hrstkové ZDE

Ministr financí Miroslav Kalousek ho totiž odmítal financovat ze státního rozpočtu, čemuž se teď díky evropským fondům vyhne.

Školení, která budou zaměstnanci v až půlroční odstávce absolvovat, nemají být jen formální.

„Velmi nám záleží na tom, aby to nebylo žádné účelové přednášení v kanceláři, ale skutečná rekvalifikace ve výrobě. Zaměstnanci pak budou pro podnik daleko flexibilnější,“ vysvětluje Pavel Juříček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Ne každá firma v potížích však na dotace dosáhne. „Úřady práce, které budou peníze přidělovat, budou žádosti posuzovat individuálně,“ přibližuje Drábkův náměstek Karel Machotka s tím, že finální kritéria představí úřad v létě.

Už teď je ale jasné, že půjde především o to, jak dobrý restrukturalizační plán firma představí, a také o to, jak výrazný pokles zakázek se u ní projeví.

 

„Domluvili jsme se tak, že pokud to bude do dvaceti procent, podniky to musí zvládnout samy, a pokud nad šedesát procent, tak je už zase nemá význam dotovat,“ přibližuje parametry Juříček. Pomoc tak využijí především menší a střední stavební nebo strojírenské firmy.

Celkově se má během letoška a příštího roku rozdělit osm set milionů korun, což pokryje odhadem jedenapůlprocentní nárůst nezaměstnanosti.

„Prospěje to všem stranám. Pokud bychom byli nuceni propouštět, využili bychom toho,“ říká Jan Rafaj z představenstva ArcelorMittal. 

Jak přesně bude stát pomáhat firmám v krizi? Více informací najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

ctete ctvrtek