Ruská vláda chce založit vlastní sociální síť ve stylu Facebooku, kde budou uživatelé moci na svých osobních účtech sdílet zprávy, fotky i videa. Kreml má v plánu spustit síť vzniklou na základě už existujícího vládního portálu "Rusko bez hlupáků" do konce června.

Sociální sítě se v Rusku staly platformou pro šíření názorů opozice, jejich popularita od vypuknutí prosincových protestů v ulicích ještě vzrostla. Pokud by se ruská vláda chtěla inspirovat v Číně a regulovat sociální sítě, setkala by se se silným odporem.

Kreml je tedy donucen hrát s aktivisty ze sociálních sítí na jejich vlastním hřišti.

"Pokud se úřadům nelíbí, co se ne internetu děje, existuje jediný způsob, jak se bránit," citoval loňský výrok Vladimíra Putina na téma internetu britský list The Guardian. "Musíte nabídnout jiné odpovědi na stejné platformě... a získat větší podporu lidí."

Portál "Rusko bez hlupáků", jenž v lednu nechal spustit tehdejší ruský prezident a současný premiér Dimitrij Medveděv, funguje zatím jako velká kniha stížností na nesmyslné byrokratické postupy v ruské administrativě.

"Chceme vytvořit platformu, na níž se zaměříme na řešení regionálních a obecních problémů," tlumočil ruský server Izvěstija zprávu z Kremlu, jenž by k financování projektu chtěl přilákat soukromé investory. Lidé by se na nové sociální síti mohli podobně jako na Facebooku sdružovat do skupin, kde by diskutovali o různých společenských problémech.

Bez šance na úspěch

Analytici v úspěch vládní sociální sítě nicméně nevěří. To, že by mohla konkurovat zavedeným světovým platformám jako Facebook či Twitter nebo jejich ruským alternativám V kontakte a Odnoklassniki (Spolužáci), je podle nich nereálné.

Ačkoli se ruský prezident Putin nechal slyšet, že je příliš zaneprázdněn, než aby komunikoval na internetu každý den, Rusové zažívají internetový boom. Rusko nedávno předběhlo Německo v počtu uživatelů internetu, a stalo se tak zemí s nejvíce lidmi on-line v Evropě.

Velké oblibě se mezi Rusy těší právě sociální sítě. Na oblíbeném portálu V kontakte je podle jejich tiskového mluvčího Vladislava Cypluchina zaregistrováno 43 procent obyvatelstva.

Internet je důležitou platformou šíření alternativních názorů, neboť ruské opoziční hnutí se nejhlasitěji projevuje on-line. Aleksej Navalnyj, populární ruský blogger, se proslavil právě kritizováním Putina na svých stránkách.

Související