Rovnoprávnost v zaměstnání zajistí ekonomický růst

Bezmála polovina světové populace žen v produktivním věku není zastoupena na trhu práce. Nevyužití tohoto zdroje představuje obrovské mrhání. Pokud by vyšší procento žen mělo možnost rozvíjet na trhu práce své schopnosti, vedlo by to především k novým nápadům, inovacím a řešením, které vytvářejí nové pracovní příležitosti.

Zastoupení žen na trhu práce lze do značné míry ovlivnit zákonodárnou cestou. OECD proto v nedávné době doporučila Německu, aby zrušilo společné zdanění manželů, jelikož pak se ženám více vyplatí pracovat. V tomto případě jde o jednoduchou matematiku - pokud bude více žen chodit do zaměstnání, vzroste zároveň produktivita a průměrný reálný příjem. Čím víc lidí má možnost útraty, tím větší je poptávka a ve výsledku opět vznikají pracovní příležitosti a ekonomika roste.

Ve studii vypracované v roce 2007 skupinou ekonomů z Goldman-Sachs bylo zjištěno, že v průměru pětina ročního přírůstku v zemích eurozóny během předcházejícího desetiletí byla způsobena zvýšenou účastí žen na trhu práce. Pokud by zaměstnanost mezi ženami dosáhla stejné úrovně jako mezi muži, nárůst HDP by mohl dosáhnout až 11 procent.

V zemích, jako je Řecko, kde je nutně zapotřebí posunout se kupředu, se odhaduje nárůst HDP v případě zvyšování zaměstnanosti mezi ženami na závratných 21 procent. Téměř tentýž potenciál vykazuje Itálie a Španělsko.

Česká republika má silnou podporu veřejnosti pro další zlepšování genderové rovnoprávnosti. Čerstvá čísla mimo jiné ukazují, že šest z deseti Čechů považuje za problém nižší mzdu žen v porovnání s muži. Téměř devět z deseti dotázaných (ve věku od patnácti do čtyřiapadesáti let) má za to, že muži jsou stejně schopní postarat se o dítě jako ženy. Tyto výsledky nasvědčují tomu, že je třeba usilovat o vyváženější péči o děti, což by zároveň pomohlo ženám po pracovní stránce.

Jako představitelé severských států jsme hrdí na to, jak daleko se naše země dostaly v otázce rovných možností. Severské ženy mají v porovnání se světem nejlepší podmínky k profesnímu růstu a kariéře. Přesto máme před sebou pořád ještě dlouhou cestu.

Existují dva dobré příklady funkčních opatření, která by přispěla ke zlepšení rovnoprávnosti, a to všude, nejen na severu. Prospělo by vytvoření podmínek pro ženy, které chtějí přejít z částečného na plný pracovní úvazek. Dalším opatřením je podle našeho názoru vyrovnání výše mezd mezi muži a ženami. Stejný plat za stejnou práci by měl být samozřejmostí!

Rovné možnosti dláždí cestu spravedlivější společnosti a zároveň slouží dlouhodobému růstu ekonomiky a vyšší konkurenceschopnosti.

velvyslanci:
Ole E. Moesby, Dánsko
Jens Eikaas, Norsko
Päivi Hiltunen-Toivio, Finsko
Stefán Skjaldarson, Island
Annika Jagander, Švédsko


V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz