Píle cukrářů, výhodné sňatky a spojení tří slavných rodů a cílevědomost tří bratrů stály u zrodu karlovarského Grandhotelu Pupp, jehož sláva dávno překročila hranice České republiky. Základy rodinného podniku položil Johann Georg Pupp, který v místech budoucího grandhotelu začal budovat v 70. letech 18. století centrum společenského dění. Poté se ale část rodinného majetku dostala do cizích rukou, což se ale nelíbilo pravnukům zakladatele rodu, kteří vše získali zpět a před 140 lety, 20. června 1872, se stali společníky rodinné hotelové firmy Grandhotel Pupp. Následoval zlatý věk, kdy luxusní komplex hostil krále, císaře či řadu hudebních géniů nebo slavných herců.

Samotné počátky hotelu spadají do roku 1701, kdy na okraji Karlových Varů u říčky Teplá nechal vybudovat starosta města Lorenz Deimel první z budov budoucího hotelu, zvanou Saský sál. O několik let později, v době, kdy začala sláva Karlových Varů i Saského sálu stoupat, nechal další starosta Andreas Becher v pravém úhlu k Saskému sálu postavit další budovu, které se pro změnu říkalo Český sál. Názvy byly údajně odvozeny od národnosti číšníků.

V roce 1760 přišel do Karlových Varů Jan Jiří Pop, rodák z Veltrus, který do té doby působil jako cukrář hraběte Rudolfa Chotka. V lázeňském městě nastoupil na místo u zdejšího cukráře Mitterbacha a v roce 1775 se oženil s jeho dcerou Františkou, která se svým manželem postupně koupila i díky bohatému věnu Český sál. Podnikatel, který se začal podepisovat jako Johann Georg Pupp, dům nákladně zmodernizoval a učinil z něj centrum společenského dění. V následujících letech byli jeho hosty císařové, králové, hudební géniové a spisovatelé těch nejzvučnějších jmen.

Část rodového majetku se ale poté dostala do cizích rukou a vykoupit ho částečně zpět se podařilo až vnukovi zakladatele rodu Heinrichu Puppovi, který svůj podíl odkázal svým synům. Zlatý věk hotelu odstartoval hlavně nejstarší z nich Anton, který byl také cukrářem a který se stejně jako jeho praděd v roce 1866 celkem výhodně přiženil do vlivné rodiny exportéra minerální vody Heinricha Mattoniho. Téhož roku zřídil v Českém sále velkou cukrárnu a v domě Anglická královna pekárnu.

V roce 1870 se Antonovi a jeho bratrům Juliovi a Heinrichovi podařilo získat zpět nejen celý Český sál, ale i část okolních domů a o dva roky později bratři založili rodinnou hotelovou firmu. Následoval zlatý věk slavného hotelu. Během tří let bratři nechali postavit v areálu kavárnu, kulečníkový sál, hospodářské stavení a restaurace. Postupně koupili další domy v okolí. V roce 1890 se firma přeměnila v akciovou společnost, jejímž prvním prezidentem byl Anton Pupp, později se ve funkci bratři střídali. V témže roce také bratři získali Saský sál.

Mezníkem v dějinách podniku byla léta 1892 a 1893, kdy bylo zbouráno několik původních domů a na jejich místě byl podle plánů vídeňských architektů Roberta Příhody a Josefa Němečka vybudován hotelový komplex tak, jak ho znají dnešní hosté. Jednotící novobarokní háv "ušili" Grandhotelu Pupp v letech 1905 až 1907 další proslulí vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, jejichž dílem je v Karlových Varech i Vřídelní kolonáda nebo divadlo.

Na samém začátku 20. století už patřil karlovarský grandhotel ke skutečné extratřídě mezi evropskými hotely. Jeho služeb využili i anglický král Edward VII., rakouský císař Franz Josef či psycholog Sigmund Freud. Poslední významná modernizace hotelu před druhou světovou válkou byla v letech 1922-1923 zaměřena na interiéry, mimo jiné byla v každém pokoji vybudována koupelna s teplou vodou. Za největší úspěch ale byl pokládán fakt, že před začátkem druhé světové války se Puppům konečně podařilo koupit poslední ze žádaných budov "Dům Boží oko", dnes Café Pupp.

Po válce se hotel stal majetkem státu a roku 1951 byl přejmenován na Grandhotel Moskva. Někdejší slavné hosty císařovnu Marii Terezii či německého kancléře Otto von Bismarcka tak vystřídali jiní prominentní návštěvníci jako maršál Ivan Koněv, prezident Ludvík Svoboda, etiopský císař Haile Selassie či kosmonaut Jurij Gagarin. K původnímu názvu se Grandhotel Pupp vrátil v roce 1990, kdy vznikla akciová společnost Grandhotel Pupp Karlovy Vary.

Pětihvězdičkový hotel i dnes patří stále mezi nejslavnější hotely v Evropě. V uplynulých byl sice zasažen krizí, v roce 2010 se ale hosté začali vracet. To se promítlo do hospodářského výsledku, který představoval zisk přes 12 milionů korun. O rok dříve byl Pupp ve ztrátě 16,6 milionu. Obsazenost pokojů dosahovalo v průměru 54 procent. Ceny pokojů začínají na 220 euro (5600 korun) za noc a osobu. V minulosti si stavbu několikrát vybrali filmaři. V Puppu se v roce 2006 například natáčela bondovka Casino Royale s Danielem Craigem v hlavní roli.