Po dvou letech se na první místo žebříčku měst s nejvyššími náklady pro život vrátila japonská metropole Tokio, která odsunula na druhou příčku angolskou Luandu. V každoročním hodnocení, které provádí poradenská společnost Mercer, Praha oproti loňskému roku klesla na 69. místo.

Mercer zkoumá životní náklady ve 214 městech po celém světě - měří komparativní náklady na více jak 200 položek - od bydlení a dopravy přes jídlo, ošacení, potřeby pro domácnost až po zábavu. Cílem průzkumů je pomoci nadnárodním společnostem i vládám určit výši kompenzace pro pracovníky vysílané do zahraničí.

V současném seznamu většina evropských měst v žebříčku poklesla, na vzestupu jsou naopak města v Austrálii a na Novém Zélandu. Na posledním místě zůstává pákistánské Karáčí.

Na třetím místě světového pořadí je další japonské město Ósaka, na čtvrtém místě Moskva a za ní Ženeva. Singapur a Curych jsou shodně na šesté příčce, následuje čadská metropole Ndjamena a Hongkong.

Pořadí na žebříčku ovlivnily především politické a ekonomické události, které měly vliv na fluktuaci měnových kurzů, inflaci a propady cen ubytování v jednotlivých regionech.

 

Pokles české metropole z loňského 47. na 69. místo je způsoben především oslabením kurzu koruny v rámci oslabování měn zemí eurozóny, vyšší mírou inflace a zvýšením některých daní.

Rovněž slovenská Bratislava klesla - z 57. pozice na letošní 79. místo. V jejím případě hraje hlavní roli v poklesu oslabování kurzu eura.

V Africe se platí za bezpečnost

V první třetině žebříčku se překvapivě objevuje dvacet afrických měst - například súdánský Chartúm je na 26. místě. Podle ředitelky Merceru Nathalie Constantin-Métralové jsou hlavním důvodem problémy v zajištění dobrého a bezpečného ubytování pro zahraniční pracovníky - omezená nabídka přijatelného ubytování se tak stává velmi drahou. Vysoké jsou v Africe rovněž ceny dováženého zboží.

V celé Americe jsou nejdražšími městy brazilské Sao Paulo a Rio de Janeiro. Ve Spojených státech je nejnákladnějším městem New York na celkovém 33. místě. Drahá jsou i kalifornská města Los Angeles a San Francisco.

 

V důsledku posilování měny stoupala v žebříčku i města v australsko-tichomořském regionu - všech šest hodnocených australských měst v čele se Sydney na 11. místě je mezi prvními třiceti. Posílil i novozélandský dolar, díky čemuž zdražila i města tohoto souostroví.

 

pořadí 2012 město země

1 Tokio Japonsko

2 Luanda Angola

3 Ósaka Japonsko

4 Moskva Rusko

5 Ženeva Švýcarsko

6 Curych Švýcarsko

6 Singapur Singapur

8 Ndjamena Čad

9 Hongkong Hongkong

10 Nagoja Japonsko

 

205 Tirana Albánie

205 Tegucigalpa Honduras

207 Skopje Makedonie

208 Kalkata Indie

209 Tunis Tunisko

210 La Paz Bolívie

211 Biškek Kyrgyzstán

212 Managua Nikaragua

213 Islámábád Pákistán

214 Karáčí Pákistán