Desetitisíce lidí v úterý v Moskvě poprvé od návratu staronového prezidenta Vladimira Putina do Kremlu protestovaly proti režimu.

"Pochod milionů" byl i prvním testem, zda se nespokojená střední vrstva a další Putinovi odpůrci nenechají odstrašit velkým zvýšením pokut za přestupky na demonstracích, které prezident stvrdil svým podpisem minulý týden. Zatímco demonstranti volali po Putinově odchodu, vládce Kremlu dal najevo odhodlání nepřipustit oslabení režimu.

Podle policie se pochodu od Puškinova náměstí po bulvárech zúčastnilo na 18 tisíc lidí, následujícího mítinku prý 15 tisíc demonstrantů. Nezávislá média naopak odhadovala počet účastníků vesměs na 50 tisíc lidí, zatímco pořadatelé hovořili o 100 tisících až 200 tisících účastnících.

"Sto tisíc lidí v ulicích Moskvy zaručuje, že zakrátko osvobodíme Rusko od jha. Bojujeme za čestnou moc, za čestné volby," prohlásil jeden z organizátorů akce Sergej Udalcov z tribuny na Sacharovově třídě, kam "pochod milionů" vyústil. "Snažíme se pokojně zbavit Rusko uzurpátora, který chce doživotně krást," zdůraznil další řečník, bývalý vicepremiér Boris Němcov.

"Jsme jeden prezervativ"

"Rusko bez Putina!", "Rusko bude svobodné!" a "Svobodu politickým vězňům!" skandoval dav po bulvárech cestou na mítink. Nápisy na transparentech sahaly od revolučního "Mír chýším, válku palácům!" přes anarchistické "Vaše pravidla jsou na h...o!" až po nacionalistické "Moskva Rusům!".

Přívrženci krajní pravice pochodovali v černých uniformách a s bubny. Celkově v různorodém davu převládala spíš veselá nálada. "Celý náš kolektiv je jeden prezervativ," reagoval jeden z plakátů na Putinovo posměšné přirovnání bílých stužek demonstrantů k antikoncepci.

Přímo na mítinku policisté předali Udalcovovi a Němcovovi předvolání k výslechům, kvůli kterým se dnešního protestu nemohli zúčastnit například opoziční politik Ilja Jašin, blogger Alexej Navalnyj či televizní moderátorka Xenija Sobčaková.

Na demonstraci bylo ohlášeno vytvoření koordinačního výboru a přijetí "Manifestu svobodného Ruska", požadujícího odstoupení vedení země, přijetí nového volebního zákona a uspořádání nových parlamentních a prezidentských voleb a referenda o nové ústavě, omezující moc hlavy státu, jakož i očistu ruské justice a policie.

"Veškeré formy pokojného občanského protestu mohou být využity – pochody, demonstrace, stávky, kampaně občanské neposlušnosti a nenásilného nátlaku na mocenské orgány," prohlásila ekoložka Jevgenija Čirikovová. Udalcov na místě ohlásil na 7. října další pochod, kterému by měla předcházet "výstražná politická stávka".

Poklidný protest

Umírněnější vůdcové protestů, například spisovatel Boris Akunin, dávají větší vyhlídky referendu za odvolání stávajícího, téměř jednobarevného moskevského sněmu, ovládaného Putinovou stranou Jednotné Rusko.

V centru ruské metropole od rána panovala přísná bezpečnostní opatření, nad pořádkem bdělo na 12 tisíc příslušníků pořádkových sil. K incidentům nedošlo a policisté ve svátečních uniformách si vedli zdrženlivě.

Právě rvačky s policejními těžkooděnci, kterými skončila předchozí demonstrace 6. května se stovkami zatčených, staly záminkou k přijetí nových pravidel, podle kterých pachatelům incidentů během demonstrací hrozí pokuty až 300 tisíc rublů (téměř 190 tisíc korun), pořadatelům dvojnásobek, právnickým osobám pak i milion rublů (asi 620 tisíc Kč).

Protestní akce se konaly také v Petrohradu a v dalších městech.