Nejvyšší správní soudci vytkli městskému soudu, že argumenty ministra Jiřího Pospíšila pro odvolání Vlastimila Rampuly nehodnotil v celém kontextu - ale jen jednotlivě.

"Souhrn všech pochybení, byť se mohou zdát jako jednotlivosti, je třeba kvalifikovat jako porušení povinností závažným způsobem,“ poznamenal šéf soudu Josef Baxa.

Připomněl případ státní zástupkyně Darji Dunajové, na kterou Rampula tlačil, ať se neodvolává v kauze miliardového tunelu v kauze IPB.

"Posoudili jsme postup vrchního státního zástupce jako pokyn, který není v souladu se zákonem, porušuje princip odbornosti a je způsobilý ohrozit důvěryhodnost státního zastupitelství,“ konstatoval Baxa.

Soudci zohlednili i to, že Rampulovy chyby ovlivňovaly činnost elitního útvaru, který měl na starosti závažné formy hospodářské a finanční kriminality.

"Co by se na méně významném teritoriu mohlo jevit v zásadě banálním, může mít v rámci klíčového elitního útvaru, navíc v takovém množství, kritické společenské důsledky," stojí v rozhodnutí.

Josef Baxa

Rampula musí odejít

Názor Jiřího Leschtiny

Státní zástupci ani policisté, ať už v Praze nebo kdekoliv v republice, se už nemohou vymlouvat, že jim nějaký vysoko postavený "zametač" brání ve vyšetřování. A my bychom měli pozorně sledovat, jak teď justice s nelehce vybojovávanou svobodou naloží.

Celý komentář Jiřího Leschtiny ZDE

Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula ještě před vyřčením rozsudku po své mluvčí Ireně Válové vzkázal, že nic komentovat nebude.
"K soudu jsem ani já, ani právní zástupce nebyli přizváni, nemám ani informaci, že se mělo o čemkoliv rozhodnout. A už vůbec jsem nebyl pozván na nějakou tiskovou konferenci. Počkám až na oficiální verdikt s odůvodněním rozsudku," tlumočila Rampulova slova Válová pro server IHNED.cz.
V momentě, kdy Rampula rozhodnutí Nejvyššího správního soudu převezme, musí z funkce odejít.

Pospíšil: Je to zadostiučinění

"Je to pro mě osobně i pro celé ministerstvo spravedlnosti velké zadostiučinění. Jsem rád, že NSS potvrdil správnost mého rozhodnutí odvolat pana Rampulu," konstatoval ministr Pospíšil. Podle něj tak má státní zastupitelství šanci pokračovat v reformě a očistě.
"Je třeba, aby státní zastupitelství vedli lidé odborně zdatní a důvěryhodní," dodal.
Původní návrh na odvolání Rampuly podal loni v březnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu. Rampula pak podal správní žalobu, jíž pražský městský soud v únoru vyhověl.

Verdikt soudců byl jednoznačný: Pospíšilovi neuznali ani jeden z důvodů pro Rampulovo odvolání, podle nich se neprokázalo, že by vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti. Soud poukazoval také na nedostatečné odůvodnění návrhu na odvolání.

Rampula se následně vrátil do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze, kde jej mezitím vystřídal Stanislav Mečl.

Pospíšil s hodnocením městského soudu nesouhlasil, proto podal kasační stížnost. Kritici přitom považují Rampulu za hlavní brzdu při vyšetřování těch nejzávažnějších ekonomických, politických a korupčních kauz.

Zásadní body kariéry Vlastimila Rampuly

- Vlastimil Rampula se narodil 13. ledna 1970, pochází z Břeclavi, působil mimo jiné jako tanečník ve folklorním souboru Břeclavan. V roce 1994 absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a poté krátce pracoval jako právník.

- Na státním zastupitelství působí od poloviny 90. let. Začínal jako právní čekatel, později prošel okresním státním zastupitelstvím v Pardubicích a krajským státním zastupitelstvím v Hradci Králové, které v letech 2000 až 2005 vedla Renata Vesecká (v letech 2005 až 2010 nejvyšší státní zástupkyně).

- Rampula se specializoval na hospodářskou a majetkovou trestnou činnost, které se věnoval také na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze. Z něj v roce 2005 zamířil do funkce ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně.

- Do funkce šéfa pražského vrchního státního zastupitelství byl Rampula jmenován v únoru 2007, kdy nahradil Jiřího Kulvejta, odvolaného ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). Ministr si od jeho jmenování sliboval razantnější přístup k postihování hospodářské kriminality a korupce.

- Postupně se ale sám Rampula stal terčem kritiky, loni na jaře například časopis Respekt napsal, že Rampula může na VSZ působit jako takzvaný "zametač kauz". Podle týdeníku úřad pod jeho vedením zastavil případ České pivo pro nedostatek důkazů a údajně také zdržoval vyšetřování nákupu gripenů a kauzy Mostecké uhelné.

- Již předtím, v prosinci 2010, požadovala protikorupční organizace Transparency International (TIC) odvolání Rampuly jako jeden z kroků, které by měly navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství. S ním měla podle TIC odejít i šéfka olomouckého vrchního státního zastupitelství Milena Hojovcová. Rampula a Hojovcová byli podle TIC lidé loajální k bývalé nejvyšší státní zástupkyni Vesecké a ne vždy rozhodovali nestranně. Bývalý předseda správní rady TIC Václav Láska o Rampulovi také později řekl, že je "žába na prameni, která si vytvořila možnost stáhnout si všechny případy pro sebe".

- V únoru 2009 Rampula například podpořil postup šéfa ústeckého krajského státního zastupitelství Jiřího Křivance, který pro údajná manažerská pochybení odvolal šéfa liberecké pobočky úřadu Adama Bašného. Podle Bašného však důvodem byla jeho kritika postupu státních zástupců v údajné korupční kauze tehdejšího lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Ministr Pospíšil poté Křivance odvolal, do funkce jej však v červnu 2009 vrátila nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

- Loni v březnu odeslal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ve funkci o dva měsíce dříve nahradil odvolanou Veseckou, ministru Pospíšilovi návrh na odvolání Rampuly. Zeman krok odůvodnil zjištěním "závažných porušení povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce". Koncem května Zeman svůj návrh doplnil, v říjnu pak ministr Pospíšil Rampulu definitivně odvolal. Jako dva základní body pro svůj krok uvedl "řádně neodůvodněný" pokyn podřízené neodvolávat se v kauze tunelování IPB a také jeho nedostatečné řízení podřízených.

- Rampula se ale odvolání úspěšně bránil a po verdiktu pražského městského soudu se koncem února vrátil do funkce. Zrušil některé kroky svého dočasného nástupce Stanislava Mečla, například rozhodnutí o odvolání náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Koncem března šéf NSZ Zeman znovu navrhl odvolání Rampuly z čela VSZ, kvůli jeho návratu do funkce podal již po zrušení svého rozhodnut soudem kasační stížnost i ministr spravedlnosti. Nejvyšší správní soud dnes vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti a potvrdil tak jeho rozhodnutí o odvolání Rampuly z čela VSZ.