Americká armáda čelí epidemii sebevražd, která si jen za letošní rok vyžádala o 50 procent víc obětí než válečné operace v Afghánistánu. Vyplývá to z důvěrné zprávy Pentagonu, o níž dnes informovala agentura AP. Za prvních 155 dnů letošního roku zvolilo dobrovolný odchod ze života 154 amerických vojáků v aktivní službě.

Sebevraždy jsou podle vojenských psychologů odrazem napětí, jemuž byli a jsou vystaveni američtí vojáci v Iráku a Afghánistánu. Ozbrojené síly se podle Pentagonu potýkají i se stále častějšími případy sexuálního násilí a alkoholismu.

V letech 2010 a 2011 počet sebevražd v armádě stagnoval, ale letos se znovu zvýšil. Důvody nejsou podle expertů jasné. Za příčinu bývá označován posttraumatický stres, nadměrné užívání léků, osobní finanční problémy či nekonečné bojové akce.

Do 3. června letošního roku zaznamenala armáda 154 sebevražd, což je o 24 víc než ve stejném období loňského roku a o čtvrtinu víc než v roce 2010. Neblahý vývoj bude podle odborníků nepochybně do konce roku pokračovat.

Velení armády zřídilo důvěrné telefonní linky a do pole vyslalo velké množství psychologů. Do výcviku vojáků byl zařazen stresový trénink. Přesto se počty sebevražd zvyšují – vojáci v krizové situaci nevyhledávají odbornou pomoc z obavy, že by byli okolím okamžitě odepsaní.

Počty sebevražd začaly stoupat v roce 2006 a po stagnaci v letech 2010 a 2011 se letos znovu zvyšují. Armádní statistiky přitom zahrnují jen případy sebevražd vojáků v aktivní službě, nikoli veteránů, záložníků či příslušníků Národní gardy.