Turecko bude i během kyperského předsednictví s Evropskou unií spolupracovat, nezúčastní se ale žádné akce, které bude Kypr předsedat.

Prohlásil to v pátek v Istanbulu turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Turecko je s řeckou částí Kypru v dlouholetém sporu a Kypr jako stát neuznává. Předsednictví EU převezme Kypr v červenci.

"Vztahy Turecka s EU, jakož i politické kontakty budou nadále pokračovat. Žádný turecký úřad ani organizace se ale nezúčastní jakékoli akce, které bude předsedat jižní Kypr," prohlásil Davutoglu po jednání s unijní ministryni zahraničí Catherine Aschtonovou a komisařem EU pro rozšíření Štefanem Fülem.

Kypr se rozdělil na dvě části po turecké invazi v roce 1974, jež následovala po pokusu puč, který zorganizovali stoupenci spojení ostrova s Řeckem. Turecký sever vyhlásil nikým neuznanou nezávislost, jižní část ostrova se později stala členem EU.

Turecký bojkot přichází v době, kdy země paradoxně oživila naděje na integraci s Evropou. Turecko zahájilo rozhovory o přidružení v roce 2005, ale pokročilo jen málo, protože proti členství Turecka v EU se postavil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Po jeho odchodu z prezidentské funkce se ale šance na sblížení Turecka s Evropou znovu zvýšily.

"Turecko se rozhodně pokusí o pokrok ve sbližování s Evropskou unií," prohlásil dnes turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bagis.