Vsítit více branek než soupeř, vyhrát, samozřejmě. Avšak to je cíl, jenž je plně akceptován pouze na straně vítězného mužstva, jeho hráčů, příznivců a jeho činovníků neboli, jak se dnes říká, realizačního týmu. Že však lze tento cíl chápat i zcela jinak, to naznačil památný výrok Sira Alexe Fergusona "Naše mužstvo bylo lepší", který pronesl v roce 2009 poté, co jeho Manchester United prohrál s FC Liverpool poměrem 1:4. Nemluvilo z něj jenom zklamání z prohry, kterou musel nějak odvysvětlit. Toto přesunutí cíle z výsledku na hru samu si je totiž možné vyložit i jako projev vzdoru proti světu, v němž se fotbal hraje a v němž všemu vládne výkon, produktivita a měřitelný úspěch. Legendární trenér chtěl možná říci, že žijeme ve světě, v němž nejde o krásu, a proto lze vítězství dosáhnout za přispění štěstí i odpudivým způsobem. Proti tomu by ovšem bylo možné namítnout, že takový odsudek vítězů je nepřijatelný: neporušili žádné pravidlo, jejich soupeř si s nimi nedokázal poradit, a proto si po zásluze připisují další body do tabulky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.