Info

2220
Tolik je v Česku provozovatelů vodárenské infrastruktury.

Fotografie předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové jako "Nepřítele českého vodárenství č. 1". Takhle expresivní agitaci proti změnám chystaným v jejich oboru zvolili na jedné ze svých akcí tuzemští vodohospodáři. Šéfka ERÚ tak má další skupinu oponentů - poté, co nedávno vyhlásila boj proti podle ní nadměrnému dotování energie z obnovitelných zdrojů.

Zatímco v případě zelené energie jde Vitásková proti politice Evropské komise, která obnovitelné zdroje prosazuje, v případě vody je to jinak. Šéfka ERÚ poukazuje právě na to, že Brusel po Česku požaduje ustavení nezávislého regulátora cen ve vodárenství. Jinak prý budou ohroženy evropské dotace do odboru v období let 2014 až 2020. Tuto hrozbu potvrzuje i ministerstvo životního prostředí.

"Nejde o žádnou naši svévoli. Jen jasně říkám, že pokud vláda usoudí, že současný systém regulace se musí změnit, pak je náš úřad připraven tuto agendu převzít," zdůrazňuje přitom Vitásková. Výhoda by byla podle ní v tom, že úřad je skutečně nezávislý, nespadá pod žádné ministerstvo, a zároveň by se ušetřily náklady na vytvoření zcela nového samostatného úřadu.

Odpor proti změnám

"Pro spotřebitele a také ty vodárenské společnosti, které chtějí fungovat průhledně a investovat část zisku do obnovy sítí, by byl náš úřad přínosem. Bát by se mohly firmy, které na modernizaci šetří a jen sítě takříkajíc vybydlují," tvrdí Vitásková s tím, že ERÚ by pak nejen reguloval ceny (a přitom nechával firmám dostatečný prostor pro zisk), ale také důsledně kontroloval stav jejich sítí a investice do jejich obnovy.

Podle průzkumu týdeníku Ekonom má však plán šéfky ERÚ ve státní správě zatím jen malou podporu. V současné době spadá regulace vodárenství do kompetence tří ministerstev. Kalkulaci cen vodného a stočného, včetně stanovení přiměřeného zisku, stanovuje ministerstvo financí. "Jakýkoli převod kompetencí není aktuální," reagoval mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru