Ivan Jukl

Vzdělání:
Vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT. Mluví anglicky, německy, francouzsky, rusky a dánsky.

Kariéra:
Šest let vedl agenturu CzechTrade, odvolán byl v dubnu 2012. Od května je vrchním ředitelem ekonomické sekce ministerstva zahraničí. Pět let působil na české ambasádě v Kodani v pozici obchodního rady.

Soukromí:
Mezi jeho koníčky patří stolní tenis, squash, historie a cestování.

Dlouholetý šéf CzechTrade Ivan Jukl byl na začátku dubna odvolán. Oficiálně kvůli nesouhlasu s novou strategií podpory exportu, zahrnující mimo jiné rozšíření sítě obchodních misí a hlavně propojení služeb agentur CzechTrade, CzechInvest, České exportní banky či Hospodářské komory.

Neuběhl ani měsíc a už byl ministrem zahraničí jmenován vrchním ředitelem ekonomické sekce. Ministerstvo průmyslu to vnímá jako truc a schválnost. Sám Jukl naopak považuje své nové angažmá za snahu státu udržet si kvalitní odborníky.

Týdeníku Ekonom dal první rozhovor ve své nové funkci a po odchodu z CzechTrade.

Jaká je náplň vaší práce na ministerstvu zahraničí?

Je to v lecčems podobné jako v CzechTrade. Ekonomická sekce sice neřídí přímo zastupitelské úřady, ale může mít zásadní vliv na to, jak se bude na velvyslanectvích řídit ekonomická agenda. Zahraniční síť ministerstva zahraničí má ohromný potenciál pro identifikaci trendů a nových potřeb. Když jsem se rozhodoval sem jít, velkou roli hrálo, že tu je větší zájem o ekonomická témata.

Takže by tu mohlo vzniknout něco jako "velvyslanecký CzechTrade"?

Takhle bych to neřekl. Ale aby se s vámi vůbec firma bavila, musíte jí dokázat, že umíte přemýšlet jako firma. Příkladem je má výborná historická zkušenost se zastupitelskými úřady ve Francii nebo v USA. Beru jako svůj úkol, aby to všude tam, kde máme ekonomické zájmy a své kapacity, fungovalo podobně. A je jasné, že v tom má hlavní roli ministerstvo zahraničí, protože lídrem za hranicemi je velvyslanec, a tak to chápou všichni včetně těch největších firem.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru