Bez ohledu na nástup levicových prezidentů a problémy kolem vlny znárodňování velkých podniků se český vývoz do latinskoamerických zemí dynamicky zvyšuje. Mnohé tamní vlády navzdory krizi investují značné prostředky do dopravní a energetické infrastruktury, nemocnic, škol, do rozvoje těžebního a zpracovatelského průmyslu.

A s růstem životní úrovně se zvyšuje i zájem o spotřební zboží. Toho v posledních letech začaly využívat malé české podniky.

Nejdůležitějším trhem pro české exportéry se stala Brazílie. Dobré zkušenosti s ní má skupina Sindat. Umělý kámen začala do této země vyvážet v roce 2005. Každý rok pak rostl obchod o tři až pět milionů korun.

"Od vývozu do Latinské Ameriky nás mnozí zrazovali, ale právě díky novým exportním trhům jsme ze světové krize vypluli s relativně malými šrámy," prozrazuje Karel Havlíček, jednatel Sindatu a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků.

Metro pro Venezuelu

Přitom v roce 2002 musela Brazílie přijmout pomoc Mezinárodního měnového fondu. Tu do roku 2005 splatila a od té doby hospodářsky sílí. Letos má podle vládních odhadů dosáhnout hospodářského růstu o 3,8 procenta.

"Vzhledem k tomu, že Latinská Amerika dokázala v posledních 10 letech generovat vysoký ekonomický růst, má nyní prostředky pro realizaci velkých investičních projektů," soudí Marek Zmrzlík, vedoucí brazilské kanceláře agentury CzechTrade.

"Předpokládá se, že tento region projde v příštím desetiletí celosvětově největším rozvojem infrastruktury. Země Latinské Ameriky se do ní chystají investovat ročně 330 až 550 miliard dolarů," konstatuje Zmrzlík.

Projekty se týkají nejen posílení sítě železnic, dálnic a vodních cest, stavby mostů, plynovodů, rafinerií a elektráren, ale také výstavby škol a nemocnic. To je příležitost například pro společnost Linet, jež do Latinské Ameriky vyváží nemocniční lůžka.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru