V neděli 27. května uplyne 70 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nejvýznamnější diverzní akce československého odboje. HN přinášejí rekonstrukci této události, jak ji sestavila redakce serveru IHNED.cz. Vychází z prací několika českých historiků, které ale často musí pracovat s pouhými hypotézami. Otazníků je proto stále dost. Třeba proč Jozef Gabčík nevystřelil ze svého Sten Gunu. Zasekl se? Nechtěl Gabčík ohrozit lidi na tramvajové zastávce? Selhal psychicky, což připouští badatel Jaroslav Čvančara? Nebo se v první fázi atentátu vůbec střílet nemělo a výbušnina vržená Janem Kubišem měla být od počátku použita jako první, jak tvrdí historik Eduard Stehlík? Historici mají k dispozici pouze německé dokumenty a nepřímá svědectví, která jsou často nespolehlivá a protichůdná. Účastníci operace Anthropoid a jejich spolupracovníci totiž zemřeli během několika měsíců po atentátu během rozpoutaného nacistického teroru.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.