Za tisícikorunový dluh zaplatí Čech advokátovi věřitele přes 8000 korun navíc. Přitom na Slovensku uhradí za totéž v přepočtu tisícovku, a v Polsku dokonce jen 450 korun. Kritika se přitom v Česku soustředila vždy jen na exekutory. Nyní se však ukazuje, že problém vzniká mnohem dříve - už když dluh začne řešit advokátní kancelář.

"Přitom čím větší jsou poplatky s dluhy spojené, tím menší je schopnost dlužníků splácet," říká Daniel Hůle, analytik humanitární organizace Člověk v tísni. A čísla mu dávají za pravdu. V Česku se v průměru dluhy vymáhají šest let, hůř jsou na tom už jen v Angole (něco přes 6 let) a Ekvádoru (8 let). Ukazuje to právě dokončená analýza, v níž Člověk v tísni srovnával splácení dluhů v mezinárodním kontextu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.